Makam koltuğuna oturmayan bir Akşehir Belediye Başkan Vekili Bekir Tüzün, temiz ve seciyeli bir Akşehirli olarak tanınan ve sosyal alanlarda çalışmalarıyla kendini gösteren bir kişi idi. 105 gün Akşehir Belediye Başkanlığına vekalet etmiştir.

Bekir Tüzün, 1920 yılında Akşehir’de doğmuştur. Tüzün, Akşehir’in köklü ailelerinden Hacıefeoğlu ailesindendir. Babası Hacı İsa Efendi, annesi Nazik Hanım’dır. Bekir Tüzün, 4 yaşındayken babasını kaybetmiştir.  Babasının adı “Hacı İsa Çıkmazı” adıyla Akşehir’de bir sokağa verilmiştir.

Tüzün, Akşehir’de liseye kadar öğrenim yapmış, daha sonra demirci esnafı dükkanı açmıştır. Bekir Tüzün, şehrimizdeki pek çok hayır kurumlarıyla derneklerde görevler almıştır. 1950 yılından 1957 yılına kadar Belediye Meclis üyeliğinde kalmış bu arada Encümen ve Başkan Vekilliği görevlerini üstlenmiştir.

1959 yılında şehrimiz Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin başına geçmiş, partili olmasına rağmen partili, partisiz bütün esnafa kendi ölçüleri oranında hakkaniyetle kredilerini vermiş, hissi hiçbir harekete tevessül etmemiştir. Bu arada bilhassa Şoförler Cemiyeti’ndeki dernek başkanlığı sırasında en parlak çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

1960 İhtilali sonrası ihtilal yapanlar tarafından Akşehir Belediye Başkanlığı’na atama ile getirilme isteğini reddetmiştir. 6 Haziran 1961 tarihinde yapılan Akşehir CHP Kongresi’nde Tacettin Yaltrık başkanlığındaki yönetime idare kurulu üyesi olarak 143 oyla seçilmiştir.

23 Haziran 1961 tarihinde Akşehir İlköğretmen Okulu Yaptırma Derneği kurucuları arasında ve yönetim kurulunda yer almıştır. İlköğretmen Okulu’nun yapılmasında katkı sağlamıştır. Avcılar ve Atıcılar Kulübü’nün de kurucularından olan Bekir Tüzün, her yıl Avcılar Bayramında orijinal programlarla avcılara hizmet etmiştir.

1963 Mahalli Seçimlerine kadar C.H.P. üyesi olan Bekir Tüzün, bu tarihte parti idarecilerinin bazı hareketlerine karşı olduğunu belirterek yıllarca hizmet ettiği C.H.P.’den istifa etmiş ve Belediye Başkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak iştirak etmiştir. Ancak seçim öncesi Belediye Başkan Adaylığından çekilerek seçime girmemiştir.

Akşehir Belediye Başkanı Cevdet Köksal’ın elim bir trafik kazası sonucu vefat etmesiyle 30 Ağustos 1977 tarihinde Bekir Tüzün, vekaleten Akşehir Belediye Başkanlığına getirilmiştir. 12 Aralık 1977 tarihine kadar 105 gün Akşehir Belediye Başkanlığına vekalet etmiştir. Belediye Başkanlığı sırasında; vefat eden Cevdet Köksal’a saygı ve hürmeten başkanlık makam koltuğuna hiçbir zaman oturmamış, belediye işlerini makam koltuğunun önündeki koltuğa oturarak yürütmüştür. O dönem Akşehir Belediyesi gelirleri yeterli olmadığından bazı personelin aylıklarını kendi cebinden ödemiştir. Bekir Tüzün, 1980 yılından 1990 yılına kadar Akşehir Yem Sanayii Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.

Demirci esnafı olarak atıldığı ticaret hayatında değişik işler yapmıştır. Kardeşi ile birlikte içinde her türlü yiyecek, giyim, süs eşyası, oyuncak vb. satılan büyük bir mağaza olan ve o devirde -Bonmarşe- olarak adlandırılan bir dükkan açmış, Akşehir’de ilk kez, bahçelerden toplanan salyangozları yurt dışına ihraç etmiştir. Daha sonra kahve ve av malzemeleri satan bir dükkan açmış ve bu dükkan oğluna kalmıştır.

4 Şubat 2004 tarihinde Akşehir’de vefat eden Bekir Tüzün’ün ikisi kız, biri erkek olmak üzere üç evladı vardır. Akşehir’de Bekir Tüzün; verdiği sözü tutan, babacan tavır ve hareketlere sahip olan bir kişi olarak tanınmıştı. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.