Adı geçen adayların aralarında yaptıkları görüşmede, tek aday üzerinde karar kılınamayınca, Ender Kalkan’ın Beyaz grubuyla, Onur Karakoyun’un Kırmızı grubunun yarışacakları ilan edildi. Dolayısıyla geçen dönem Ahmet Emin Makascı başkanlığında meslek gruplarının tamamını kazanan genç ekip, resmen ikiye bölünmüş oldu.

Yaklaşık iki ay süreyle yerel gazeteler ve sosyal medya sayfaları başta olmak üzere, şehrin muhtelif yerlerinde yer alan bilboardlar reklam maksadıyla kullanılmaya başlandı. Öyle ki; ticaret odasına kaydı olmayan tüccarlar bile, adam adama markaj yaparak yönetime girecek arkadaşlarına destek istediler. Seçim gününe kadar telefonla ikna trafiği devam etti. Başkan adayları ve listelerinde bulunan üyeler, 13/0 kazandıkları seçimde bile böyle çalışmamışlardı.

Ayrıca adaylar, geçmiş dönemlerle kıyaslanmayacak çap ve büyüklükte, hatta yerel seçimlerdeki belediye başkan adaylarının seçim vaatlerine taş çıkartacak tarzdaki projelerini kamuoyuyla paylaşmaktan çekinmediler.

Adaylar öyle vaatlerde bulundular ki; Akşehir ve Yunak’ta sanayi sitesi kurulmasından tutun da resmi hal kurulmasına, ticari uyuşmazlıklarda hakemlik etmeye varıncaya kadar çok geniş bir yelpazede çalışma yapacaklarını ifade ettiler. Belki bu düşüncelerini gündeme getirmekle, yeni ufukların da açılmasına vesile olmuş oldular.

Tabiri caizse kıran kırana geçen mücadelenin sonunda, 13 meslek grubunda bulunan toplam 30 üyenin 26’sını kazanan Beyaz grubun lideri Ender Kalkan, seçimi kazandı. Onur Karakoyun kendi grubundan çıkamadığı gibi, 2 meslek grubundan 4 üye kazanan Kırmızı grup da kaybetti. Başlangıçtaki başkan adayları arasında yer alan Erol Erdem’in de bulunduğu gruptan çıkamamış olması, çok dikkat çekti.

Sonuç olarak kazanan grup ne kadar tebriği hak ediyorsa, benim nazarımda kaybeden grup da bir o kadar takdiri hak ediyor. Kırmızı ve Beyaz grup adına yarışan tüm üyeleri alkışlıyorum, halkın önüne çıkmak ve göreve talip olmak, cesaret işidir.

Eğer bir yerde seçim yapılıyorsa, sandıkta aday değil mutlaka adaylar olmalı. Yoksa günümüzde siyasi parti teşkilatlarında olduğu gibi; ortak aday üzerinde anlaşıldı, tek listeyle kongreye gidiyoruz, kazanan (atanan) arkadaşımızı şimdiden tebrik ederiz, bu olmamalı! Dolayısıyla iki adayın mücadele etmesinden Akşehir‘in kazançlı çıktığını düşünüyorum.

Masaya oturduklarında, tek aday ve ortak liste konusunda anlaşmış olsalardı, centilmence bir yarış ortaya çıkmayacak ve onlarca proje de üretilmemiş olacaktı. İnanıyorum ki; iki ay süreyle birbirlerini rakip görerek yarışan üyeler, bugün aynı masada yemek yiyip yine birbirlerini tebrik edip kutlamışlardır.

Artık seçim dönemi bitti fakat seçim atmosferinde ilan edilen projeler ve verilen vaatler, hepimizin masasının üzerinde takip edilmek üzere bekliyor. Ahmet Emin Makascı döneminde genel siyasete bulaştırılmayan ticaret ve sanayi odasının, bu dönemde de sadece Akşehir menfaatleri için mücadele etmesini, Ender Kalkan ve ekibinden bekliyoruz.

4 yıl gibi uzun bir sürede, yeni testinin suyundan Akşehir tüccarları ne kadar faydalanacaklar, Akşehir’e ne kadar katma değerli işler kazandıracaklar ve en önemlisi de ilave ne kadar istihdam oluşturacaklar, hep birlikte göreceğiz.