Sağlıklı Üret, Sağlıklı Tüket yaklaşımı ile Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce kabul edilen 2023 üretim ‘Akşehir Organik Tarımla Böğürtlen Bahçelerine Kavuşuyor’ projesi kapsamında Akşehir’de Üreticilere   Böğürtlen Fidanı ve Organik Gübre Teslim Töreni gerçekleştirildi.

Düzenlenen programa İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ender Kalkan, Akşehir Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Doğru, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Dr. İsmail Çiftçi, Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Soner Kahraman, İl Müdürlüğü ve Akşehir İlçe Müdürlüğünde görevli Teknik Personel ve üreticiler katıldı. Proje kapsamında düzenlenen törende Organik Tarımın önemi vurgulandı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Duran yaptığı açılış konuşmada “Dünya’da havayı, suyu ve toprağı kirletmeksizin, erozyonu, toprağın tuzlanmasını, diğer hastalık ve zararlıların etkisini en aza indirecek tarımsal tekniklerin geliştirilmesine her geçen gün duyulan ihtiyaç artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılayacak, doğaya dost üretim metodu “Organik Tarım” olarak nitelendirilmektedir. Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Doğal dengeyi koruyarak hava ve su gibi yaşamsal kaynakların ve doğal hayatın korunmasını amaçlayan bir üretim yöntemidir.

Organik Tarım, üretimin tüm aşamaları ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan işlemlerde Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları tarafından kayıt altına alınarak izlenmekte ve denetlenmektedir.  Tüketici aldığı ürüne ait sertifika ile ürünün kim, nerde, nasıl, üretildiğini sorgulayabilir. Laboratuvar analizleri ile ürünün sağlıklı olduğu belgelenmektedir.

İlimizde Organik Tarım ile 2023 üretim yılında bin 516 üretici ile 316 bin dekar alanda 142  bin ton organik ürün üretildi.  Akşehir ilçemiz organik tarım üretiminin yaygın olarak yapıldığı ve birçok ihracatçı firmanın sözleşmeli üretim yaptığı bir ilçemizdir.  Projemiz ile A ve C vitamini içeriği zengin, doğal bir antibiyotik kaynağı olan ve anavatanı ülkemiz olan böğürtlen yetiştiriciliğiyle; atıl tarım arazilerimizi üretime kazandırarak gelir getiren arazilere dönüştürmek, çilek, kiraz, vişne üretiminin yoğun olduğu ilçemizde alternatif bir ürünün organik olarak üretiminin geliştirilmesi ve organik gübre kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacaktır. 2018 -2022 yılları arasında olmak üzere son beş yılda 2 bin 347 işletmemize 70 bin 787 dekar alan için toplamda 3 Milyon 965 bin TL Organik Tarım destekleme ödemesi yapılmıştır. ‘Akşehir Organik Tarımla Böğürtlen Bahçelerine Kavuşuyor’ projemiz ile 13 üreticimize 30 dekar alan için % 80 hibeli  12 bin 480 adet böğürtlen fidanının ve %100 hibeli  3 ton organik tarım sertifikalı  sıvı organik gübre üreticilere teslimini gerçekleştireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından üreticilerin Organik Tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü kapsamında uygulanan proje kapsamında böğürtlen fidanlarının ve organik gübrelerin teslimi yapıldı.

Editör: Haber Merkezi