İstiklal Savaşının önemli duraklarından birisi de günümüzde İshaklı’ya bağlı bir belde olan Çiftlik kasabasıdır. İstiklal Harbinde bu kasaba da cephe gerisinde olması nedeni ile hareketli günler yaşamıştır.

MSB kaynaklarına göre 1. Kolorduya bağlı 15. Tümen Çiftlik’te 9 ay konaklamıştır. 15. Tümen de 38. Piyade Alayı, 56. Piyade Alaylarının merkezi haline gelmiştir.  Bu alayların komutanları ise o dönem Binbaşı olan Ali Rıza Bey ve Yb. Mehmet Fehmi Tınaz’dır.

9 ay boyunca İshaklı ve Çiftlik dolaylarında bulunan Türk askerleri, günümüzde Meleşe olarak anılan ve Yeşilçiftlik kasabası sınırları içeresinde bulunan mevkie siperler kazmıştır. Siper kazım çalışmalarında da Çiftlikliler askerin yanında bulunarak yardım etmiştir. Pek çok çilenin yaşandığı o günlerde, Çiftlikliler de vatan savunmasında en ön saflarda yer almışlar, şehit olmuşlar veya gazi olarak geri dönmüşlerdir.

Bu yazımda, Arşiv ve Askeri Tarih (ATASE) Daire Başkanlığı’ndan aldığım Yeşilçiftlik’te yaşayan ve İstiklal Madalyası almaya hak kazanmış kahramanların isim listesini yayımlıyorum. İlerleyen günlerde kahramanlarımızın da yaşam öykülerini, o günlerde yaşadıklarını kaleme alacağım. 

Eyüp oğlu Ömer Demirel, Halil İbrahim oğlu Ali Sakal, Abdullah oğlu Mehmet Kömlek, Yusuf oğlu Halil İbrahim Özer, Abdülkadir oğlu Mehmet Ali Kaçar, Ahmet oğlu Mehmet Ali Öner, İsa oğlu Hüseyin Demir, Ahmet oğlu Mehmet Çığa, Mustafa oğlu Ahmet Akar, Ali oğlu Halil Sertel, Mehmet oğlu Salih Burhan, Ali oğlu Mustafa Sarıtaş, Abdülkadir oğlu Abdullah Düdük, Mehmet oğlu Süleyman Çelik, Abdülkadir oğlu Mehmet Gökmen, Osman oğlu Şerafettin Gencer, Çakır oğlu Hüseyin Gençtürk, Hüseyin oğlu Ahmet Çoban, Mehmet oğlu Kadir Çetin, Mehmet Oğlu Habib Beşir.

Dip Not: Gazilerimizin anılarını yaşatmak için onları araştırmaya devam ediyorum. Bu hususta, kahramanlarımızın ailelerinin şahsıma ulaşmaları önem arz etmektedir.