Gezi kapsamında ilk olarak; geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde, Akşehir Kültür Merkezi üzerinde hizmete giren Dönemeç Kitap Kafe ziyaret edildi. Katılımcıları bilgilendiren Başkan Akkaya, kafede bulunan öğrenci ve gençlerle de sohbet etti.

Gezinin ikinci durağında Akşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmalarında sona yaklaşılan Nasreddin Hoca Bellek Merkezi’ne geçen heyet, buradaki çalışmaları da yerinde inceledi. Akkaya; Nasreddin Hoca’ya ait yurt içi ve yurt dışındaki tüm yazılı, basılı ve dijital ortamdaki eserlerin birer nüshasının bulunacağı merkezin, Nasreddin Hoca ile ilgili araştırmalar için önemli bir kaynak noktası olacağını vurguladı.

Sağlıklaştırma çalışmaları ile tarihi evlerin restorasyonunun yapıldığı sokakların ardından, hiperrealistik silikon heykellerle Nasreddin Hoca Fıkralarının canlandırıldığı Nasreddin Hoca Evi’ni ziyaret eden katılımcılar; Tarihi Kilise, Papaz Evi ve Tarih Yukarı Hamamda yapılan restorasyonları da yerinde incelediler.

Akşehir Belediyesi Sağlıklı Yaşam Merkezi içerisinde faaliyetlerini sürdüren Genç AKSES Merkezi (Genç Akşehir Kültür, Sanat, Eğitim ve Spor Merkezi) ile Kuruçay Mahallesi’ndeki Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahasını ziyaret eden heyet, inşaat çalışmaları devam eden Sahipsiz Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni de gezerek bilgi edindi. Heyet son olarak, Hıdırlık Mesire alanının altındaki Selçuklu Parkı’nın ikinci etabını ziyaret etti.

Yapılan yatırım inceleme gezisinde; Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel, Fen İşleri Müdürü M. Ozan Küçük ve Temizlik İşleri Müdürü Orhan Uyar tarafından katılımcılara bilgi aktarımında bulunuldu.

Geziyle ilgili değerlendirmesinde, son üç buçuk yıllık dönemde 450 milyon liralık yatırımı hizmete sunduklarını belirten Başkan Akkaya; yatırım kararlarının çoğunluğunun oy birliğiyle alındığını hatırlatarak destek veren Meclis üyeleri ile ilgili Bakanlıklar, Büyükşehir Belediyesi ve Konya Milletvekillerine teşekkür etti.

HABERİN FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ