1999 depreminden çok daha büyük ve yıkıcı Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizi etkileyen bir deprem yaşadık. 13,5 milyon vatandaşın yaşadığı ve 500 kilometre karelik alanı kapsayan yüzyılın en büyük felaketi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan kaynaklı üst üste meydana gelen depremlerde şu an itibarı ile kaybettiğimiz canların kaybı 35 bin 418, yaralı sayısının ise 105 bin 505 olduğunu Tv ve gazetelerden öğrenmiş bulunmaktayım.

Günden güne yaralarımız artıyor. 85 milyonun yüreğinde tarifsiz yaralar açan yüz yılın en büyük felaketi. Acımız tarifsiz. Ülkeyi yasa boğan büyük bir felaket. Bu yüzyılın felaketi, acısı. Yine de ümit var. Saatler onca geçen zamana karşı ümidi gösterdi. Depremin 207. saatinde Adıyaman'da ekipler, biri çocuk 2 kişiyi daha kurtarmaları bizim için ümit oldu.

Hatay’da 150 saatin ardından enkaz altından çıkartılan Mustafa ümit oldu. Adıyaman’da Hacı Ahmet bizlere ümit oldu. Yürekler birlik için attı, hayat kurtarmak içindi mücadele. Ümidimizi asla kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz de!

Türkiye adeta tek bir yürek oldu, çadır kentler kuruldu, aşhaneler açıldı, Türk Silahlı Kuvvetleri yardımda ilk sırada yer aldı. Kara, Hava, Jandarma Kuvvetleri yardıma ulaşmakta birbirleri ile yarıştı. Helikopterlerle tüm köylere yardım ulaştırdı.

Sahra hastaneleri kuruldu,

Polisimiz, askerimiz, güvenlik güçlerimiz hırsızlara, yağmacılara göz açtırmadı, açtırmıyor.

Televizyondan ve basından takip edebildiğim kadar yüzlerce kişilik kurtarma ekipleri, AFAD, UMKE, Kızılay, gönüllü kurtarma ekipleri, onlarca halk ile Türkiye Tek Yürek oldu, ayrıca hatırladığım kadarı ile, İngiltere’den, Almanya’dan, İsrail’den, Meksika’dan, Yunanistan’dan, Japonya’dan, Macaristan’dan, Norveç’ten, Çin’den, kardeş Azerbaycan’dan, Pakistan’dan, Ürdün’den yardımlar geldi, kurtarma ekipleri enkazdan enkaza koştu.

Deprem sonrasında Millet ve Devletimiz el ele verdi, Güçlüklerin ve zorlukların üstesinden geleceğiz,

Yüzyılın bu felaketinde devlet, millet el ele ve kardeşlik içerisinde deprem yaralarımızı saracağız. Afetin geride bıraktığı izleri sileceğiz; çünkü yüzyılın felaketinde TÜRKİYE TEK YÜREK.