banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

YARENLERLE OYUN OYNADILAR

Erasmus Projesi kapsamında gerçekleştirdikleri Türkiye ziyareti çerçevesinde Akşehir’e de gelen öğretmenler, şehrimizden memnun ayrıldılar.

Kültür Sanat 26.03.2022, 00:13 25.03.2022, 17:50 Haber Merkezi
3292
YARENLERLE OYUN OYNADILAR
banner12

Konya Meram Şehit Kubilay Anaokulu’nun ortağı olduğu KA229 Erasmus+ Love School, Decrease Asense, E Successful Activities to Like School More projesi kapsamında Romanya, Makedonya, Fransa, Karayipler (Batı Hint Adaları) ve Slovenya’dan Konya’ya gelen öğretmenler, gezi programları çerçevesinde Akşehir’i ziyaret ettiler.

Okul Müdürü Gülnur Uslu önderliğinde Akşehir’e gelen heyet; Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel, Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Yunak Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Kadir Öztaş, Akşehir Müze Müdürü Sevcan Çavdar, Akşehir Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı ve Öğretim Görevlisi Soykan Uysal tarafından karşılandı.

Akşehir gezisine ilk olarak Nasreddin Hoca Türbesi ziyareti ile başlayan, sonrasında Gülmece Parkı’nı gezen öğretmenler, tarihi arasta çarşısındaki helvacılar tarafından ikram edilen helvanın tadını çok beğenerek alışveriş yaptılar. Akşehir Batı Cephesi Karargah Müzesi ile Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret eden grup, tarihi evlerin bulunduğu sokaklardan geçerek Nasreddin Hoca Evi’ne geldi.

Nasreddin Hoca Evi’nde kafile ile buluşan Belediye Başkanı Salih Akkaya; yabancı ülkelerden gelen değerli öğretmenleri Akşehir’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek Akşehir’in tarihi ve kültürü hakkında bilgi verdi. Akşehir’in büyük bir turizm potansiyeli olduğuna vurgu yapan Başkan Akkaya, bu potansiyeli daha da artırabilmek adına bir çok proje ve restorasyon çalışmaları yaptıklarına vurgu yaparak Akşehir’in turizmde hak ettiği yere mutlaka kavuşacağını söyledi.

Nasreddin Hoca Evi’nin ardından tarihi kiliseye geçen kafile, kilisenin restorasyonuna hayran kalırken yine restorasyonu tamamlanan yukarı hamamda da bol bol fotoğraf çekti. Erasmus Projesi öğretmenleri, Akşehir gezisi kapsamında son olarak Taş Eserler Müzesi’ni ziyaret etti.

Sıra Yarenlerinden Özel Gösteri

Erasmus Projesi kapsamında Akşehir’e gelen öğretmenler için Akşehir Belediyesi Sıra Yarenleri de özel bir gösteri sundu. Ziyaretleri boyunca öğretmenlere gezdikleri yerleri tanıtan ve bilgi veren Akşehir Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı ve Öğretim Görevlisi Soykan Uysal, Akşehir Kültür Merkezi’ndeki gösteri sırasında da kafileye yarenlik geleneği ve yaren oyunlarının içeriklerine dair bilgi aktarımında bulundu.

Yarenlerle birlikte oyunlar oynayan öğretmenler, sıra yarenlerinin oyunları ile de kahkahaya boğuldu. Sıra Yarenleri ile hatıra fotoğrafı çektiren kafile, Akşehir’i çok beğendiklerini ve geziden duydukları memnuniyeti belirterek Akşehir’den ayrıldı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
19
açık