Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, kütüphaneyi, çocukların zihinsel, sosyo-kültürel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlayacak bir merkez olarak tasarladıklarını belirterek, “Özellikle 4-10 yaş grubu anaokulu ve ilkokul öğrencilerimizi hedefleyen bu özel mekân, sevgili yavrularımızın bilgi ve becerileriyle donanımlı bireyler olarak büyümeleri için gerekli tüm imkânları sunuyor. İnşallah Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi ile Nasreddin Hoca'nın torunlarına değer katacağız” dedi.

Açılışta konuşan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Nasreddin Hoca Meydanı'ndaki binada, 2 milyon lira maliyetle Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi'ni öğrencilerin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

233 metrekarelik alandan oluşan kütüphaneyi, çocukların zihinsel, sosyo-kültürel ve ruhsal gelişimlerine de katkı sağlayacak bir merkez olarak tasarladıklarını kaydeden Başkan Akkaya şöyle konuştu:

“Özellikle 4-10 yaş grubu anaokulu ve ilkokul öğrencilerimizi hedefleyen bu özel mekân, sevgili yavrularımızın bilgi ve becerileriyle donanımlı bireyler olarak büyümeleri için gerekli tüm imkânları sunuyor. Zekâ oyunlarından geleneksel Türk oyunlarına, kitaplardan dergilere kadar pek çok kaynağı burada çocuklarımızın hizmetine sunuyoruz. İnşallah Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi ile Nasreddin Hoca'nın torunlarına değer katacağız. Bu sözümüz, sadece bir taahhüt değil, aynı zamanda geleceğe yaptığımız önemli bir yatırımdır. İnanıyorum ki bu kütüphane, çocuklarımızın hayal dünyalarını genişletecek, bilgiye olan meraklarını körükleyecek ve sosyal becerilerini daha da geliştirecek. Burada, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle iş birliği içinde, okullarımızın talepleri doğrultusunda planlanacak etkinliklerle çocuklarımıza yönelik programlar hazırlayacağız. Okul öncesi eğitimi almayan çocuklarımız da ebeveynleriyle birlikte bu etkinliklere katılabilecek. Aynı zamanda her çocuğumuzun kütüphanemizden faydalanabilmesi için üye olmasını ve aylık etkinlik planlarımızdan haberdar olmasını sağlayacağız.”

Hizmete sundukları kütüphaneyi çocuklara verdikleri büyük değeri ve onlar için yaptıkları çalışmaları somutlaştıran bir eser olarak değerlendiren Başkan Akkaya, “Bizler bir araya geldiğimizde, çocuklarımıza ve geleceğimize ne kadar çok şey katabileceğimizi bugün burada bir kez daha gösterdik. Akşehir Belediyesi olarak son 10 yıldır, sevgili yavrularımız ve gençlerimiz için elimizden ne geliyorsa yaptık. Onların yarınlarına katkı sunacak onlarca farklı çalışmayı hayata geçirdik. İlçemize hayırlı, uğurlu olsun” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

“AKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ AKŞEHİR’İ ADETA YENİDEN İNŞA ETTİ”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Başkan Akkaya’ya Akşehir’e yaptığı güzel hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, “Burada Akşehir’i adeta yeniden inşa etti, yeniden imar etti. Çok önemli hizmetleri Konya Büyükşehir Belediyemizle, tüm kurumlarımızla birlikte Akşehir’e kazandırdı. Tabi burada bir görev değişimi olacak, bir bayrak değişimi olacak. Bu bayrak değişimiyle yeni başkan adayımız Yusuf Kahraman beye şimdiden başarılar diliyorum. En güzel hayırlı hizmetleri sizin döneminizde de, Akşehir’imizde yine Cumhur İttifakının belediye başkanı olarak sizler kazandıracaksınız. Konya’mızda her zaman ifade ediyoruz. Konya Modeli Belediyecilik örnekleri her gün çoğalıyor. Her gün bunlara ilaveler yapılıyor. Konya Büyükşehir Belediyemizin 31 ilçesinde hizmetler sürüyor. Aynı şekilde Akşehir’imizde çok büyük hizmetleri var. Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a buradan teşekkür etmek istiyorum. İyi ki var. Konya Modeli Belediyeciliği Türkiye sınırlarının dışına taşıdı. Artık dünyada konuşuluyor Konya. Bu örnekleri bundan sonra da çoğaltacağız. Biz kardeş belediyeyiz Akşehir’le. İnşallah önümüzdeki, dönemde kardeş belediye ilişkilerimizi en güzel şekilde devam ettirmenin çabasında ve gayreti içerisinde olacağız” diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ise yaptığı konuşmada, “Yağmur rahmeti devam etsin inşallah. Çok ihtiyacımız olan bir dönemdeyiz. Aramızda Selçuklu Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı var. Kendisi çok değerli başkanlarımızdan. Türkiye’nin en büyük ilçesi 700 bin nüfuslu ilçeye başkanlık yapıyor. Biz hani güçlü birlik diyoruz ya, aslında göremediğimiz güçler var. Bugün Çeltik’te Sağlık Ocağı’nı Selçuklu Belediyesi yapmış. Merkezlerindeki işlerinin dışında kardeş belediyelerine imkanlarını da kullandıran bir belediye, tebrik ediyorum. Bu güç birliğini burada ifade etmek istedim. Ben Salih başkanıma da çok teşekkür ediyorum. Birçok kütüphane açmıştı artık 4 ve 10 yaş arasını da alarak daha çocuk yaşta kütüphane kültürünü alıştırmanın önünü açmış oluyor. Kendisine tebriklerimi sunmak istiyorum. Beraber çalıştığı arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanemiz milletimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 2 milyon lira maliyetle yapımı tamamlanan Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesinin açılışı dualara gerçekleştirildi.