banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

MADEN OCAĞINA KURUL ENGELİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, birçok ilçede bulunan kültür varlıklarına ilişkin Kararları, 31659 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

Kültür Sanat 15.11.2021, 00:08 14.11.2021, 17:34 Haber Merkezi
609
MADEN OCAĞINA KURUL ENGELİ
banner12

Kurul toplantısında, Ilgın ve Tuzlukçu ilçe sınırları içerisinde 1247 no.lu maden ruhsatı ile Gayrı Sıhhi Müessese Ruhsat Alanı içerisinde kalan, 1. ve 3. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli; Gölyaka Mahallesi’ndeki Davlarıntömbek Höyüğü, Çavuşçugöl Mahallesi’ndeki Uzunpınar Eski Yerleşim Alanı ve Konarı Mahallesi’ndeki Evrenli Höyük’ün yer aldığı 3 alanda, maden ocağı faaliyetinde bulunulmasının uygun olmadığına karar verildi.

Aynı karara göre; Gölyaka ve Konarı Camileri ile Kundullu Eski Camii ve koruma alanları içerisinde, Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan izin alınmadan herhangi bir inşai ve fiziki uygulamaya gidilemeyecek.

Alınan kararlar çerçevesinde; Tuzlulçu ilçesi Çöğürlü Mahallesi sınırları içerisinde kalan Çöğürlü Yerleşim Yeri, Konarı Mahallesi sınırları içerisinde kalan Evrenli Höyük, Yunak ilçesi Ortakışla Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Ortakışla 1, 2, 3, 4 ve 5 Tümülüsleri ile Sülüklü Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Gale Yerleşim Yeri, 1. ve 3. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edildi.

Bu alanlarda 3 yıl içinde Koruma Amaçlı İmar Planı yapılıncaya kadar Geçiş Dönemi Koruma Esasları ve Kullanma Şartları uygulanacak, bir kısmında bulunan kaçak kazı çukurlarına ilişkin soruşturma açılması için suç duyurusunda bulunulacak.  

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
21
açık