banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

KADIN KAHRAMANLAR SERGİSİ

Hisart Canlı Tarih Müzesi koleksiyonunda yer alan eserlerden oluşan “1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Kadın Kahramanlar Sergisi”; işgal edilen bir ülkenin ve yok edilmeye çalışılan bir halkın, tüm yokluklara rağmen ağır şartlar altında giriştiği mücadele sırasında Türk kadınının çektiği zorlukları, yüklendiği sorumlulukları ve gösterdiği kahramanlıkları konu alıyor.

Kültür Sanat 09.09.2021, 00:06 08.09.2021, 18:32 Haber Merkezi
586
KADIN KAHRAMANLAR SERGİSİ
banner12

İstanbul Sinema Müzesi Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, serginin içerik açısından çok özel bir temayla oluşturulduğunu ifade ederek; “Büyük işgal hareketine karşı Türk halkı bütün varlığıyla mücadele etti ve Türkiye Cumhuriyeti’ni bugünkü temelleri üzerinde kurmayı başardı. İşte bu savaşta kadınlarımızın yaşadığı zorluklar, almış oldukları sorumluluklar ve göstermiş oldukları kahramanlıkları görme şansına sahip oluyoruz” dedi.

Bakanlığın resmi internet sitesinden duyurulan sergide; Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin, bugünkü adıyla Kızılay’ın seminerlerinde ilk mezun ettiği Safiye Hüseyin Elbi hemşirenin, çocuk kahramanlarımızın ve İstiklal Madalyası sahibi Fatma Seher (Kara Fatma) figürünün kişisel eşyaları görülebiliyor. Sergide ayrıca; Milli Mücadele dönemine ışık tutan canlandırmalar, manken ve dioramalar ile objeler de yer alıyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
24
parçalı az bulutlu