banner8

banner9

banner28

banner10

BU TİYATRO MUTFAKTAN

Koronavirüs salgını nedeniyle tiyatrolardan uzak kalan sanatseverler için Devlet Tiyatrolarının mutfağı evlere ulaştırılacak.

Kültür Sanat 06.01.2021, 00:05 05.01.2021, 17:48 Haber Merkezi
668
BU TİYATRO MUTFAKTAN
banner12

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre; “Okuma Gösterimleri” projesini hayata geçiren Devlet Tiyatrolarının birbirinden seçkin 6 eseri dijital ortama taşınarak, Bakanlığın YouTube kanalı üzerinden her hafta bir oyun paylaşılacak.

Salı günleri yüklenecek olan paylaşımlarda tiyatroseverler; okuma tiyatrosundan farklı olarak yapılan canlandırmaları da izleme olanağı bulacaklar. Seyircilere, sanatçıların projeksiyon yardımıyla perdeye yansıtılan metni okurken karakterlere nasıl hayat verdikleri gösterilecek.

Behçet Necatigil’in kaleme aldığı ‘Kadın ve Kedi’ adlı oyununu, Bilge Karasu’nun ‘Sevilmek’ adlı eseri izleyecek. Sonrasında sırasıyla; Oktay Rıfat’ın ‘Yağmur Sıkıntısı’, Vüs’at O. Bener’in ‘Ihlamur Ağacı’ ve Behiç Ak’ın ‘Fay Hattı’ ile Özen Yula’nın ‘Ay Tedirginliği’ adlı oyunları paylaşılacak.

Yerli klasik oyunların tercih edildiği Devlet Tiyatrolarının bu projesiyle, hayatında hiç tiyatroya gitmemiş ve turnelerin de ulaşamadığı yerlerdeki izleyiciler de dijital ortamdan tiyatro izleyebilecekler.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
10
açık