banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

ASIRLIK EL YAZMASI MUSHAFLAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından, başta İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Edirne olmak üzere muhtelif şehirlerden derlenen ve çoğu daha önce sergilenmemiş olan yüzlerce yıllık muhteşem el yazması Mushafları, Kutsal Risalet: Yazma Mushaf Sergisi’nde bir araya getirdi.

Kültür Sanat 06.04.2022, 00:07 05.04.2022, 17:28 Haber Merkezi
348
ASIRLIK EL YAZMASI MUSHAFLAR
banner12

Hat, tezhip, cilt ve ebru gibi kitap sanatlarının zirve örneklerinin numunelerini içeren 70’ten fazla Mushaf-ı Şerif, İstanbul AKM Galeri’de sergilenecek. Sergide; Osmanlı dönemi hattatları ve nakkaşları tarafından hazırlanmış, her biri sanat eseri niteliğindeki Mushafların yanında, Abbasi, Selçuklu, İlhanlı ve Gazneliler ile Safevi, Memluk, Hint ve Mağrib coğrafyalarına ait Mushaf-ı Şerîf’ler de görülebilecek.

İslam medeniyetinde kağıdın henüz yazı malzemesi olarak kullanılmadığı dönemde, parşömen üzerine altın kullanılarak kufi hatla yazılan ve Nuruosmaniye Kütüphanesi envanterine kayıtlı olan 12 asırlık Mushaf-ı Şerif başta olmak üzere, Fatih Sultan Mehmet tarafından vakfedilen Mushaf-ı Şerif ile Özbek Han için özel olarak kağıt üzerine tahrirli altın mürekkeple yazılan Mushaf-ı Şerif, serginin en göz alıcı eserleri arasında yer alıyor. Ağırlığı onlarca kilogramı bulan büyük boy Mushaflar yanında sancak başlarına takılan ve ancak mercekle okunabilen çok küçük ebatlı sancak Mushaflar da sergideki ilgi çekici öğelerden.

8-29 Nisan 2022 tarihleri arasındaki sergi etkinlikleri kapsamında ayrıca hat, tezhip ve Mushaf yazımı gibi konuları ele alan konferans ve söyleşiler de düzenlenecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık