banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

“ANADOLU OPERASYONU”

Anadolu kökenli tarihi eserlerin bulunması için uluslararası tarihi eser kaçakçılığına yönelik başlatılan "Anadolu Operasyonu” ile 2 bin 955 tarihi eserin iadesi sağlandı.

Kültür Sanat 24.12.2021, 00:07 Haber Merkezi
633
“ANADOLU OPERASYONU”
banner12

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuya ilişkin olarak ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Bakan Mehmet Nuri Ersoy, toplantıda yaptığı konuşmada; Hırvatistan’dan iadesi sağlanan sikke, mühür ve terazi ağırlıklarından oluşan 2 bin 955 eserin 2300 yıllık bir dönemi kapsadığını belirtti.

Bakanlıkları bünyesinde geçen yılın Mart ayında kurulan, alanına bütünüyle odaklanmış ve çok yönlü faaliyet gösteren Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı’nın, yurt içinde olduğu kadar uluslararası alanda da ciddi başarılar elde ettiğine dikkati çeken Ersoy; bu yıl, son 10 yılın en yüksek sayısına ulaşılarak 525 eserin yurt dışından getirilmesinin, bu gerçeği tartışmasız şekilde ortaya koyduğunu vurguladı.

Toplantının öznesi olan sikke, mühür ve terazi ağırlıklarından müteşekkil eserlerin toplam sayısının 2 bin 955 olduğunu ve İçişleri Bakanlığı’nın ilgili bütün birimleri ile çalışmalarda çok ciddi bir işbirliği ve destek sunduğunu belirten Bakan Ersoy; Hırvatistan’dan iadesi sağlanan eserlerin ele geçirilmesinin ve zanlının yakalanmasının da İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nca yürütülen “Anadolu Operasyonu” vesilesiyle olduğuna dikkat çekti.

Gelire yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Adana merkez olmak üzere 30 ayrı ilde eş zamanlı yapılan ve uluslararası ayağında Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan gibi ülkelerin de olduğu bu operasyon, hem kapsamı hem de Cumhuriyet tarihinin suçtan elde edilen gelire yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonu olmasıyla bir ilktir. Bir kez daha tebrik ediyorum.

Bakanlık olarak merkez ve taşra teşkilatımızla destek verdiğimiz Anadolu Operasyonu ile 20 binden fazla kültür varlığı yurt dışına kaçırılmadan ele geçirilerek Adana Müzesi Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir. Bu operasyonun önemli sonuçlarını ilk kez, Gökçeada’daki kiliselerden çalınan eserlerin Fener Rum Patriği Bartholomeos’a takdimi için geçen Ağustos ayında Troya Müzesi’nde yapılan törende paylaşmıştık. Eserler, Sırbistan ve Hırvatistan arasındaki Bajakovo-Batrovci sınır kapısında ele geçirildi. 7 Nisan 2019 tarihinde geçiş yapmak isteyen bir Türk vatandaşında, çok sayıda sikke ve arkeolojik malzeme olduğu Hırvat makamlarınca tespit edilmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğünün, durumu Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bildirmesiyle iade süreci işlemeye başladı ancak Covid-19 tedbirleri sebebiyle olması gerekenden uzun sürdü. Uzman heyet, eserlerin yerinde tespitini yapmak için ancak seyahat engelleri esnetildikten sonra, 7-14 Haziran 2021 tarihleri arasında Hırvatistan’da görevlendirebildi.

Hırvatistan tarafından gösterilen korumacı tutum, üstün misafirperverlik ve iş birliğinin de UNESCO 1970 Sözleşmesi’nin en güzel şekilde uygulanmasının bir örneği olarak hatırlanmasını temenni ederim. Neticede, 1 Aralık 2021’de eserler Türkiye’ye getirildi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde muhafaza altına alındı.”

Anadolu Operasyonu’nda emeği geçen tüm Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı personelini kutlayarak iade sürecinde görev alan uzmanlara da teşekkür eden Bakan Ersoy; ele geçirilen sikkelerin dönem, bölge ve kullanım açısından farklılıklar içerdiğini, hem Anadolu şehir paraları hem de MÖ 5’inci yüzyılda basılan ve Anadolu’nun hemen her yerinde ortak geçerliliği olan sikkelerin bulunduğunu, kökenlerinin Roma, Kapadokya, Seleukos, Pontus, Kilikya, Emevi, İlhanlı-Selçuklu ve Osmanlı olması itibariyle yaklaşık 2300 yıllık bir dönemi kapsadığını bildirdi.

Bakanlık olarak kültür varlığı kaçakçılığına karşı yurt içinde ve uluslararası arenada gerek yasal ve hukuki adımları atarak gerekse diplomasi ile ülkeler arası iş birliğini tesis ederek mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini vurgulayan Ersoy; “Bu vesileyle kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesi için İran, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Çin, Peru, Türkmenistan, Özbekistan ve Amerika ile olmak üzere 9 uluslararası anlaşmanın imzalandığı bilgisini sizlerle paylaşmak isterim. Yeni anlaşmalar için İsviçre ve Sırbistan ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. İnanıyorum ki, Hırvatistan ile de bu çalışmalarımızı etkin olarak kullanacağımız bir ikili anlaşmayla taçlandırmak mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.

İkili anlaşmalar define avcılarını yıldırıyor

İkili anlaşmaların, tarihi eser kaçakçılığının önlenmesi konusundaki caydırıcılığına işaret eden ve bu anlaşmaların doğru şekilde uygulanmasının define avcılarını yıldırdığının altını çizen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu sahada bugüne kadar yaptıkları her çalışmanın ciddi bir iş birliği örneği olduğunu dile getirerek; “Milletimizin her bireyinden aynı duyarlılığı göstermelerini, topraklarımızın ve ecdadımızın emanetlerine bizimle birlikte sahip çıkmalarını bir kez daha rica ediyorum” dedi.

Basın toplantısına; Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı bürokratları katılırken, Bakanlar Ersoy ve Soylu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’e plaket takdim ettiler. Daha sonra, Anadolu Operasyonu’na katılan KOM ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirildi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
23
açık