Bazı vatandaşlar; defalarca Kızılay Akşehir Şubesi’ne üye olmak için gittiklerini, üyelik formlarını doldurduklarını ama bir türlü üye yapılmadıklarını söylediklerinde inanmamıştım.

Tüzel kişiliğe sahip, yardım hizmetleri karşılıksız ve gönüllülük esasına göre kamu yararına çalışan sosyal kuruluşlarımızdan Kızılay’a Akşehir’de üye yapılmamasının nedeni acaba ne olabilirdi?

Bununla ilgili gerçeği teyit etmek amacıyla o günkü Kızılay Akşehir Şubesi Başkanı ve aynı zamanda onlarca yıldır arkadaşım ve diş doktorum olan Yalın Sümer’le yüz yüze görüşmeye gittim. İşyerinden çıkarken karşılaştığımız Sn. Sümer, personel eksikliğinden dolayı yoğun ve yorucu bir tempoda çalıştıklarından bahsederek, serzenişlerde bulundu.

Vatandaşların tepkisinden bahsetmeden, üye olmak ve aynı zamanda gönüllü olarak çalışmak istediğimi bildirdim. Duyduklarından memnun olmasını beklerken bir anda yüzünü ekşiterek, şubeye gitmemi ve form doldurarak dilekçeyle baş vurmamı, sonrasında yapılacak olan ilk yönetim kurulu toplantısında müracaatımın karara bağlanacağını açıkladı.

Tam olarak Yalın Sümer’in dediği gibi yaptım. 19.03.2021 tarihinde şube görevlisiyle birlikte gerekli evrakları doldurup üyelik müracaatında bulundum. Aylar hatta üzerinden yıl geçmiş olmasına rağmen, maalesef üyelikle ilgili hiçbir haber gelmemişti.

Yalın Sümer’le üçüncü dönem başkanlığı devam ettiği tarihlerde tekrar görüşerek, üyelik müracaatımın neden bekletildiğini sordum. Lafı ağzında geveleyerek pandemiden mütevellit düzenli toplantılar yapamadıklarından bahsetti. Fakat kısa süre sonra 4. kez başkanlığını onaylattığı seçimi yapmış olduğunu, gazeteden öğrendik.

Birkaç hafta geçmişti ki, seçimlerin usulüne uygun yapılmadığından iptal edildiği haberi yayınlandı. Kızılay’da üç dönem kuralına takılan Yalın Sümer’in artık yasal olarak, oturduğu koltuktan kalkması gerekiyordu. Dolayısıyla aralarında aldıkları kararla Mart 2022 tarihinde yeni başkanın Tuğrul Topbaş olduğu kamuoyuna açıklandı.

Bir süre daha bekledikten sonra, tekrar Kızılay şubesine gittim. Benim gibi üyelik müracaatında bulunanların dilekçeleriyle birlikte ilave evrakların pencere kenarında tozlanmış ve solmuş vaziyette beklediğini gördüm. Ve tabii ki o görüntüleri kaydettim.

Helali hoş olsun, seve seve defalarca kanımızı verdiğimiz ve vermeye devam edeceğimiz Kızılay’ımızın Akşehir Şubesi yetkilileri, benle birlikte diğer müracaat eden kişileri hala ısrarla üye yapmaktan imtina ediyordu. O yetkililerin; sen, ben, bizim oğlandan başkası içimize girmesin düşüncesiyle hareket ettiklerini ve bu düşüncenin de art niyetli, yani kesinlikle maksatlı olduğu kanaatine vardım. Akşehir Kızılay Şubesi’nin topu topu 136 üyesi vardı ve bu üyelerin de ahbap çavuş ilişkisiyle orada olduklarını öğrenmiştim.

En azından benim müracaatımın üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmiş olmasına ve yeni Başkan’ın da bir yıla yakındır o koltukta oturmasına rağmen, üye yapılmakla ilgili bir sonuç hala çıkmadı. Sizlere, bir gurup tarafından sahiplenilmiş olduğuna inandığım bu derneğin, az olsun bizim olsun mantığındaki malum durumunu aktarmayı uygun buldum.

Akşehir’imiz bölgenin en büyük ilçesi ve İnşaAllah Şubat ayı itibariyle nüfusumuz 100 bini geçecek olsa da, yine de bir çoğumuz birbirimizi çok yakından tanıyoruz. Bendeniz; 18 yaşından beri aralıksız çarşı merkezinde ticaret yapan, geçmişte siyasi parti ilçe başkanlığı, Akşehir Belediye Meclis Üyeliği ve şu anda da CİHANNÜMA Akşehir Temsilciliği başta olmak üzere, YEŞİLAY gönüllüsü, HIZIR Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Vakfı gönüllüsü, Konya MEHİR Vakfı, İHH, NİDADER, Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği üyesi olan, sosyal kişilerden olduğum kanaatindeyim.

Bazılarınız; kardeşim orası da eksik oluversin, diye düşünebilirsiniz. Mesele, benim üye olmam ya da olmamam değil. Ben, Kızılay Akşehir Şubesi’nin üye kabul etmediğini 2 yıl bekleyerek tescil ettirmiş oldum. Birilerinin burayı, babalarının çiftliği gibi gördüklerini, Akşehir halkına kanıtlamış oldum.

İşte ben, bu keyfiliğe dur demek için müracaat ettim ve kamuoyunu da bilgilendirdim. Bunun devamını da getireceğimden emin olabilirsiniz. Çünkü Kızılay; amacı, her nerede olursa olsun hiçbir ayrım gözetmeksizin insan hayatını ve sağlığını korumak, aynı zamanda insanların kişiliğine saygı göstermek, dostluğu, barışı sürekli hale getirmek olan, mazisi tertemiz bir hizmet hareketidir. Kızılay, dünya durdukça insanların yanında ve hizmetinde olmaya devam edecektir. Mevcut yönetim başta olmak üzere kimsenin gücü, burayı törpülemeye ve zarar vermeye yetmeyecektir.

Evet, sonuç olarak; Kızılay Akşehir yönetiminde bulunanlar, neden Akşehirlileri üye yapmaktan gocunuyorlar, taktiri sizlere bırakıyorum…