Kura çekimine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu yılki hac kurasını Gazze’de yaşanan hüznün ve acının gölgesinde gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Yüreklerimiz, yıllardır haksız, hukuksuz ve insafsız bir vahşete maruz kalan Filistinli kardeşlerimizin acısıyla yanıyor. Buruk bir sevinç içerisindeyiz. Bütün bu acı ve gözyaşını dindirmenin, dökülen kanın ve çiğnenen insan onurunun önüne geçmenin yolu, Müslümanların birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma içinde hareket etmesinden geçmektedir.” dedi.

“Kuraya girecek en yaşlı hacı adayı 114 yaşında, en küçük hacı adayı ise 24 günlük”

Hac hizmetleri hususunda en yetkili birim olan Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulunca en uygun ve adil yöntem olarak katsayılı kura sisteminin belirlendiğini bildiren Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak en büyük gayelerinin, her bir hacı adayının güzel bir hac yapmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Kayıt döneminde, 2007-2023 yıllarından beri bekleyen 2.337.644 hacı adayının kaydının güncellendiğini hatırlatan Başkan Erbaş, “135.421 kardeşimiz ilk defa kayıt yaptırmış, böylece Türkiye genelinde toplam müracaat 2.473.065 olarak gerçekleşmiştir. Kuraya girecek en yaşlı hacı adayımız 114 yaşında Diyarbakır ilinden, en küçük hacı adayımız ise 24 günlük Batman ilindendir.” bilgisini verdi.

Başkan Erbaş, kuranın, hacı adaylarının kayıt yaptırdıkları iller bazında “normal konaklama ve yakın mesafe konaklama” türlerinde sıralamaya konulmaları şeklinde çekileceğini, asıl ve yedek tasnifinin yapılmayacağını ve Diyanet İşleri Başkanlığı ve acente ayırımına da gidilmeyeceği bilgisini paylaşarak, “Hac kesin kayıtları 6-24 Kasım 2023 tarihleri arasında her ilde ve her bir hac konaklama türünde Diyanet İşleri Başkanlığı yüzde 60, acenteler yüzde 40 oranını geçmemek üzere yapılacaktır.” dedi.

Kura sonuçlarının hayırlı olmasını dileyen Başkan Erbaş, daha sonra beraberindekilerle kura çekimini başlattı.

Editör: Haber Merkezi