Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığının resmi internet sitesinden de paylaşılan açıklamasında; uzman ve başöğretmen unvanları için eğitim programına başvuruların 30 Mayıs-9 Haziran tarihleri arasında yapılacağını, öğretmenlik kariyer basamakları yazılı sınavı ile yazılı sınavdan muafiyet başvurularının 25 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında alınacağını, yazılı sınavın da 19 Kasım 2023 tarihinde yapılacağını belirtti.

Uzman öğretmenlik eğitim programına göre 180 saatlik eğitim 17 Temmuz-8 Eylül tarihleri arasında, başöğretmenlik eğitim programına göre 240 saatlik eğitim ise 17 Temmuz-18 Eylül tarihleri arasında uzaktan eğitim yöntemiyle Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden gerçekleştirilecek. Yazılı sınavlarda çoktan seçmeli 100 sorudan oluşan bir test uygulanacak. Bu sınavlarda 100 puan üzerinden 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak. Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler uzman öğretmenlik yazılı sınavından, doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler de başöğretmenlik için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacak.

Öğretmenlik kariyer basamakları için uzman öğretmenlik eğitim programına, yazılı sınava başvuru tarihinin son günü olan 4 Ekim 2023 tarihi itibariyle en az 10 yıl hizmeti bulunan öğretmenler, başöğretmenlik eğitim programına ise yine aynı tarih itibariyle uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler başvuruda bulunabilecekler.