Akşehir’de içkili yer bölgesi (kırmızı bölge) olarak adlandırılan ve mahrukatçılar sitesinin aşağısında faaliyet gösteren işletmelerin yaklaşık 10 yıldır belediyeye ödemeleri gereken borçlarını sürekli aksatmalarına karşın Akşehir Belediyesinin harekete geçtiği öğrenildi.

Belediye Başkanı Dr. A. Nuri Köksal kamuoyuna yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Taşındığı günden bugüne Akşehir için sosyo-ekonomik anlamda bir yara haline gelen ve halk arasında kırmızı bölge diye adlandırılan işletmelerin, işletmecileri ve arsa sahipleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İşletmelere özellikle kapanış saatlerine uymaları ve 18 yaş altı kişilerin çalıştırılmaması konusunda ciddi uyarılarda bulunulmuştur.

Bu konuda Akşehir Emniyet Müdürlüğümüzün etkin denetimlerine özellikle teşekkür ediyorum. Belirttiğim iki hususa uymayanlara uymadıkları için tutanaklara istinaden encümenimizde para cezası uygulanmaktadır. Yıllardır tahsil edilmeye edilmeye büyük rakamlara ulaşan belediye alacaklarının (kamu alacağı) hemen kırmızı bölge işletmecileri tarafından ödenmemesi halinde şu an itibariyle 01.00 olan kapanış saatlerini encümen kararıyla daha erkene 24.00’a çekileceğini açıkça ifade ediyorum.

Kırmızı bölgenin şahıs arazilerinde devam eden varlığının kamu adına bir mali değere kavuşturulması için yer arayışımız da hızla devam etmektedir. Belediyemiz kendi sorumluluk ve kontrolü altında olmayan üçüncü şahıslara rant oluşturmak durumunda değildir.”

Belediye Başkanı Köksal, kamu olacağı olan borçların işletme sahiplerince kendilerine bir ödeme planı ile gelmemeleri durumunda kapanış saatlerinin daha da öne çekileceğini ve başta maliye olmak üzere, devletin diğer yetkili kurumlarıyla istişare edilerek ciddi yaptırımlara gidebileceklerinin sinyalini verdi.

Editör: Pervasız Web