“Genç Gönüller, Çocuk Gönüllerle Buluşuyor Projesi”ni duyuran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Nesillerimiz arasındaki etkileşimi artırmak ve onlara doğru bir rol model sunabilmek gayesi ile başlatacağımız projemizin nesillerimize ve milletimize hayırlar getirmesini niyaz ediyorum” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sosyal medya hesaplarından duyurduğu projeyle ilgili şunları kaydetti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ortaokul, lise, üniversite düzeyindeki öğrencilere yönelik gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımıza ilkokul öğrencilerimizi de ekleyerek “Genç Gönüller, Çocuk Gönüllerle Buluşuyor” projesini hayata geçiriyoruz. 

Nesillerimiz arasındaki etkileşimi artırmak ve onlara doğru bir rol model sunabilmek gayesi ile başlatacağımız bu proje kapsamında üniversite ve lise öğrencisi Diyanet genç gönüllülerimiz ilkokulda öğrenim gören kardeşlerine yönelik etkinlikler düzenleyecekler, onlara doğru bir şekilde rehberlik etmeye çalışacaklar.

İl gençlik koordinatörlerimiz ve manevi danışmanlarımız marifetiyle ilk olarak pilot olarak belirlenen 10 ilde gerçekleştirilecek “Genç Gönüller, Çocuk Gönüllerle Buluşuyor” projesinin nesillerimize ve milletimize hayırlar getirmesini niyaz ediyor, Yüce Rabbimizden kolaylıklar diliyorum.”

Diyanet İşleri Başkanlığı, çocukların Kur’an ve sünnet ışığında yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla “Genç Gönüller, Çocuk Gönüllerle Buluşuyor Projesi”ni hayata geçiriyor.

Proje kapsamında, ilkokul 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine yönelik olarak Diyanet gençlik hizmet mekanları ve camilerde manevi danışmanlar ve din görevlileri nezaretinde değerler eğitimi faaliyetleri düzenlenecek. Ayrıca, lise ve üniversite öğrencileri arasından seçilecek “Diyanet Genç Gönüllüleri”, ilkokul öğrencilerine rehberlik edecek.

İlk aşamada 10 ilde 2 bin öğrenciye ulaşılacak

İlk aşamada pilot olarak Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Konya, Manisa, Samsun, Şırnak, Tekirdağ il merkezleriyle, İstanbul’un Ümraniye, Beykoz, Sarıyer ve Ankara’nın Yenimahalle, Keçiören ilçeleri belirlendi. İlkokul öğrencilerine yönelik bir ilk olacak bu çalışma kapsamında, belirlenen pilot illerde en az 2 bin çocuk ve gence ulaşılması planlanıyor.

Başkanlık, proje kapsamında belirlenen il ve ilçelerde tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirecek. İlk olarak il müftülüklerinde komisyon oluşturacak olan Başkanlık, daha sonra manevi danışman ve din görevlileri, Diyanet gençlik mekanları ve camiler ile genç gönüller ve çocuk gönülleri belirleme aşamasına geçecek. Başkanlık tüm bu aşamaların sonunda belirlediği genç gönüller ve çocuk gönülleri bir araya getirerek tanışmalarını sağlayacak.

Çocukların ev ödevlerine yardım edilecek

Sömestr tatilinin bitimiyle başlaması planlanan projede, genç gönüller ilkokul öğrencilerine haftalık programlar ve etkinlikler düzenleyecek. Buna göre, öncelikle Cumartesi veya Pazar günü olmak üzere haftada bir gün çocuk gönüllerin ev ödevlerini yapmalarına yardım edecek olan genç gönüller, sonunda da haftalık programa göre kamp yapma, cemaatle öğle namazı kılma gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek.

2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı’nda 81 ilde başlatılacak

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı’nın ikinci döneminde başlayacak olan proje çerçevesinde pilot illerdeki deneyimler değerlendirilerek, 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı’nda tüm il ve ilçelerde yaygınlaştırılması planlanıyor.

Editör: Haber Merkezi