banner8

banner9

banner28

banner10

SARIMSAK YETİŞTİRİCİSİNE MAKİNE DESTEĞİ

Konya Büyükşehir Belediyesi; Akşehir’de sarımsak yetiştiriciliği yapan çiftçilerin maliyetini azaltmak ve sarımsağın daha geniş bir alanda yetiştirilmesini sağlamak amacıyla sarımsak üreticisine sarımsak ekim ve hasat makinesi desteğinde bulundu.

EKONOMİ 06.11.2021, 00:11 05.11.2021, 18:01 Haber Merkezi
918
SARIMSAK YETİŞTİRİCİSİNE MAKİNE DESTEĞİ
banner12

Özellikle gıda, endüstri ve ilaç sanayinde kullanılan sarımsağın başta karasal iklim bölgeleri olmak üzere ülkemizin birçok yerinde yetiştirmeye uygun olduğunu hatırlatan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay; üretimin geleneksel yöntemlerle yapılıyor olması nedeniyle yoğun işgücü ve emek istediğini söyledi. Başkan Altay; “Bu nedenle sarımsak, ülkemizin birçok yerinde üretilmiyor. Biz de Büyükşehir olarak, üretimi yaygınlaştırmak amacıyla Akşehir ilçemizin Gedil Mahallesi’nde sarımsak yetiştiriciliğiyle uğraşan insanımıza sarımsak ekim ve hasat makinesi desteğinde bulunduk. Böylece sarımsak yetiştiren çiftçilerin işçilik maliyetini de azaltmış olacağız” dedi.

Akşehir’de yaklaşık 2 bin 350 dekar alanda sarımsak ekimi yapılırken, 2 bin 350 ton kuru ve 7 bin ton yaş sarımsak hasat ediliyor. Sarımsağın dikim ve hasadının, dekar başına işçilik maliyeti yaklaşık 2 bin lirayı buluyor. Desteklemesi yapılan makineler ile üreticiye yaklaşık 5 milyon TL tasarruf sağlanmış olacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
5
az bulutlu