banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

SALGIN, BAYRAM AVANSINI ETKİLEYEMEDİ

​​​​​​​Salgının etkileyemediği istisnai durumlardan biri olan ve 6,5 milyon TL tutarındaki Konya Şeker Geleneksel Bayram Avansının, 29 Temmuz 2020 Çarşamba günü (bugün) öğleden sonra üreticilerin hesaplarına yatırılmasıyla; çiftçiye ödemesi yapılan avans tutarı 1 haftada 34,1 milyon TL’ye, toplamda ise 263,7 milyon TL’ye ulaşmış olacak.

EKONOMİ 29.07.2020, 00:09 28.07.2020, 18:24 Haber Merkezi
683
SALGIN, BAYRAM AVANSINI ETKİLEYEMEDİ
banner12

“Sağlık Bakanımız ısrarla uyarıyor; bayramlaşın ama mesafeyi koruyun diyor. Konu çocuklarımızın, büyüklerimizin, milletimizin sağlığı olunca azami gayret göstereceğiz, bir süre daha dikkat edeceğiz. Maalesef Kurban Bayramı’nı alıştığımız şekilde eş dost akrabayla iç içe, kucaklaşarak geçiremeyeceğiz. Alıştığımız gibi davranmayacağız” mesajını veren PANKOBİRLİK Genel başkanı Recep Konuk; “Günlük hayatımızda salgından etkilenmeyen neredeyse hiç bir şey kalmadı. Birkaç istisna hariç. Mesela, salgının etkilemediği istisnai durumlardan biri de Konya Şeker’in üreticiye desteği. Geleneksel hale gelen bayram avansının dağıtımına başlıyoruz. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunduğumuz desteğin, hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını temenni ediyor, tüm üreticilerimizin mübarek Kurban Bayramlarını kutluyorum” dedi.

Konya Şeker üreticisiyle bir bütün oldu

1999 yılının temmuz ayında göreve gelen ve çok kısa bir zaman içerisinde Konya Şeker’i önce düzlüğe çıkaran, kara delikleri kapatan ve 40 milyon dolarlık eksi bakiyeyi artı bakiyeye çeviren PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, ilklerin ve enlerin de öncüsü oldu. Üreticilere ayni ve nakdi avansın yanı sıra motorin desteği ile Bayram Avansı geleneğini başlatan Konuk; Ramazan ve Kurban Bayramlarında da avans verilmesini sağlayarak, üreticilerin bayramlara çocuklarıyla birlikte huzur içinde girmelerinin yolunu açtı. Konya Şeker’in üreticisiyle bir bütün olduğunu, üreticisinin sevinci ile sevinen, derdi ile dertlenen, üreticinin derdini kendi derdi kabul eden ve üreticinin dertlenmemesi için yükü omuzlayan bir üretici kuruluşu olduğunu belirten Başkan Konuk; “Konya Şeker; gelenekleri olan, gelenekselleştirdiği uygulamalara sahip çıkan bir kurumdur. Bunlardan biri de Bayram Avansıdır. Bayram Avansı bu kurumun durduğu yerin göstergesidir. O yer, çiftçinin yanıdır” dedi.

Mart ayında başlayıp 5 aydır devam eden salgının sosyal hayat, ekonomi, eğitim, seyahat, düğün, dernek, çalışma düzeni, alışveriş, kısaca içinde insanın olduğu hayatın her alanını etkilediğini söyleyen Genel Başkan Recep Konuk, değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“Maalesef Kurban Bayramı’nı da Ramazan Bayramı gibi alıştığımız şekilde eş dost akrabayla iç içe, kucaklaşarak geçiremeyeceğiz. Sağlık Bakanımız ısrarla uyarıyor, bayramlaşın ama mesafeyi koruyun diyor. Konu çocuklarımızın, büyüklerimizin, milletimizin sağlığı olunca azami gayret göstereceğiz, bu herkesin milletine karşı sorumluluğu. Bir süre daha dikkat edeceğiz. Alıştığımız gibi davranmayacağız.

Evet, salgın günlük hayatımızı, bayram adetlerimizi, geleneklerimizi, ziyaretlerimizi etkiledi. Neredeyse günlük hayatımızda etkilenmeyen bir şey kalmadı. Birkaç istisna hariç. Mesela, salgının etkilemediği istisnai durumlardan biri Konya Şeker’in üreticiye desteği. Nitekim avans desteğimizi her yılki takvimimizle uyguladık. Gelenekselleştirdiğimiz bayram avansının da bugün dağıtımına başlıyoruz. İnşallah milletimizin hassasiyeti, Allah’ın yardımıyla bugünler geride kalacak, inşallah mesafeli kutladığımız son bayram bu Kurban Bayramı olacak.

Bayram Avansıyla çiftçinin; eli rahat, gönlü huzurlu bir bayram geçirmesini sağlamak istiyoruz. Ekonominin konjonktürel etkilerinden, genel manada finansal sıkışıklıklardan, bürokratik süreçlerden üreticinin üretim faaliyetinin olumsuz etkilenmemesi için Konya Şeker çok önemli bir işlev üstlenmiştir. Konya Ovası’nda üretimin kesintisiz sürmesi için bir yandan sanayi yatırımları gerçekleştirip üreticinin ürününü katma değerli hale getirerek, tarımsal üretim hacminin katlanarak büyümesini sağlarken, diğer taraftan da üretimin tüm safhalarında üreticiye destek olmaktadır. Bunlarla birlikte Konya Şeker, yaptığı katma değerli üretim ve gerçekleştirdiği ihracat ile ülke ekonomisinin büyümesine de ciddi katkı sağlamaktadır.

Üreticinin bayram coşkusu, binlerce fabrikadan daha kıymetlidir

Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkansızlıklar nedeniyle kurban ibadetini yerine getirememe gibi bir endişeye kapılmalarına, evlatlarının karşısında boyunlarının bükülmesine izin veremeyiz. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan, binlerce fabrikadan daha kıymetlidir. On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden değerlidir.

Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunduğumuz desteğin hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını, yüce Allah’ın sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara hepimizi eriştirmesini temenni ediyor, tüm üreticilerimizin mübarek Kurban Bayramlarını kutluyorum.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
26
parçalı az bulutlu