banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

PANKOBİRLİK’TEN BASIN AÇIKLAMASI

Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) tarafından, şeker fiyatlarına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

EKONOMİ 27.06.2022, 00:12 26.06.2022, 15:49 Haber Merkezi
775
PANKOBİRLİK’TEN BASIN AÇIKLAMASI
banner12

Şeker fiyatındaki düzenlemelere dair değerlendirmeyi içeren açıklama şöyle:

“Uzun süredir baskılanan şeker fiyatında, Türkşeker tarafından fabrika çıkış fiyatlarında yapılan düzenlemenin, zaruri bir ihtiyacı karşılamakla birlikte şeker üretiminin de devam edebilmesi için üreticilere fırsat verilmesini sağlayacağı kanaatindeyiz.

Maliyetinin altında fiyatla tüketicinin ihtiyacına cevap verilmeye çalışılan şekeri, fiyat düzenlemesi ile Türkşeker maliyetine yakın bir duruma getirmiştir. Bu düzenlemenin mevcut market satış fiyatlarına yansıyacağını düşünmemekteyiz. Maliyet altı satış fiyatlaması devam etmiş olsaydı, pancar üreticisinin de ilerde büyük sıkıntılar ile karşılaşacağı gerçeğinin karşımıza çıkması muhtemeldir. Böylelikle pancar üreticisinin karşılığını alamayacağı kanaatini benimseyeceği ve pancar üretiminin beklenenin altında olabilmesi ile arz-talep dikkate alındığında şeker fiyatının daha da yüksek rakamlara ulaşması beklenebilirdi. Bu yüzden şekere zaruri bir düzenleme yapılması hem üreticinin hem de sektörün tüm paydaşlarının geniş anlamda düşünüldüğünde ülke ekonomisine ve halkın talebiyle arzına daha fazla fayda sağlaması beklenmektedir.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla arz ederiz.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
31
açık