banner8

banner9

banner28

banner10

CAN SUYU GİBİ DESTEK

Konya Şeker’in, pancar sökümünün ve hububat ekiminin yapıldığı bu günlerde üreticiye aktaracağı 32 milyon 60 bin liralık motorin avansı, 25 Ekim 2021 Pazartesi günü (bugün) itibariyle üreticiye dağıtılacak.

EKONOMİ 25.10.2021, 00:08 Haber Merkezi
1274
CAN SUYU GİBİ DESTEK
banner12

Konya Şeker’in varlığı ile en az 100 bin ailenin ekmek kapısı olduğunu ve her halükarda üreticiyi desteklemeye devam edeceğini belirten PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, konuya ilişkin açıklamasında şu değerlendirmede bulundu:

“1999 yılında göreve geldiğimizde, ilk önce üretimi ve üreticiyi desteklemeyi önceliği kabul eden bir yapı kuracağımızı ifade etmiştik. 22 yıl geçti, bu önceliğimizden 22 yıl boyunca hiç taviz vermedik. 22 yılda kazandırdığımız 46 üretim tesisinin hiçbiri nam olsun, şan olsun diye kurum bünyesine kazandırılmadı. Hepsi üretici daha çok üretebilsin, üretirken kurum da üreticiyi tarlada, bağda, bahçede, ahırda, ağılda daha çok destekleyebilsin diye kazandırıldı.  

Biz 22 yıl boyunca varlık nedenimiz olarak gördüğümüz üreticiyi destekleme konusunda hal ve şarta bakmadık, imkanlarımızın el verdiğinin bir üstünü yapmaya, üreticiye destek deyince sınırları zorlamaya çalıştık. Bu yaklaşımın bundan sonra da devam edeceğinden eminim. Çünkü bu uygulama üreticimizin emanetindedir ve obamızda bir yiğit gider, obaya bir yiğit gelir ama obanın kuralları da gelenekleri de gidene ve gelene göre değişmez, sürgit devam eder. Sistemi sağlam temeller üzerine kurduk, avans uygulamasını yerleştirdik, üreticimizin korumasına emanet ettik.

Üretici daha fazla üretmek istiyor. Her ortamda ifade ediyorum; bizim çiftçimiz dünyanın en fedakar çiftçisidir. Dünyanın en maharetli üreticisine, en karakterli milletine, en verimli topraklarına sahibiz. Bu ülkede başka seçeneğimiz yok, çünkü bizim altın madenlerimiz, petrol kuyularımız yok, bizim tek seçeneğimiz; üretim, üretim, üretim. Bunun da tek yolu üretene ve üretime destek. Bu konuda devletimiz elinden geleni yapıyor, daha fazlasını yapmak için de gayret gösteriyor.  Biz şunu biliyoruz, bu ülkenin birinci meselesi, bu ülkenin her vatandaşının birinci vazifesi bu ülkeye sahip çıkmaktır. Ülkeye sahip çıkmak sadece sözle olmaz, ülkenin bayrağına, kurumlarına, işletmelerine, markalarına sahip çıkmakla olur, tarlasına tapanına, ahırına ağılına sahip çıkmakla olur. Bu vatanı en çok seven, bu vatan için en çok üretendir. Bu ülkenin laf üretenden daha çok iş üretene ihtiyacı var. Çünkü laf üreten üretime sözde, iş üreten özde destek verir.”

İSO verilerine göre Türkiye’nin en büyük 4 gıda şirketinden biri olan Konya Şeker, hinterlandında bulunan 217 köyde ve 467 Bin 263 dekarlık alanda 13 bin 735 üreticiye sözleşmeli olarak ektirdiği şeker pancarlarının, 8 bölgede 36 kantar ve 66 boşaltma makinesiyle 7 gün 24 saat esasına göre alımını gerçekleştiriyor. Pancar üreticisi için oldukça yoğun bir süreç olarak kabul edilen bugünlerde Konya Şeker’in dağıttığı motorin avansı üreticiye can suyu gibi geliyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
5
az bulutlu