banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

SU TASARRUFU İÇİN KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER

31761 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre; binalarda lavabo musluk debileri sınırlanacak, sıcak su re-sirkülasyon pompası kullanımı zorunlu kılınarak musluklarda daima sıcak suyun hazır olması sağlanacak.

ÇEVRE 01.03.2022, 00:11 28.02.2022, 17:16 Haber Merkezi
854
SU TASARRUFU İÇİN KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER
banner12

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmelikte, özellikle su tasarrufuna ilişkin tedbirler dikkati çekiyor. Düzenlemeyle binalarda suyun daha tasarruflu tüketilmesi amacıyla sıhhi tesisat projelerinde lavabo musluk debileri dakikada 6 litre, duşlarda ise dakikada 8 litre ile sınırlandırılacak. Kullanılacak armatürlerin de buna uygun olarak mahal listesinde yer alması temin edilecek.

Yine yönetmelik çerçevesinde; merkezi sıcak su sistemli binalarda sıcak su re-sirkülasyon pompası zorunluluğu getirilerek musluklarda daima sıcak suyun hazır olmasıyla önemli ölçüde tasarruf sağlanacak.

Peyzaj projelerinde parsel bahçelerinin düzenlenmesinde de su tasarrufu dikkate alınacak. Bu kapsamda; bahçe düzenlemelerinde bitki seçimi, iklime uygun olarak yapılacak. Sulamada damla sulama yöntemi tercih edilirken, öncelikle yağmur suyu depolama sistemindeki suyun kullanılması zorunluluğuna uyulacak.

Yönetmelikle, iç mekan tasarımına dair “iç mekan projesi” zorunluluğu da getiriliyor. Buna göre; havaalanı, 300 yataktan büyük hastane, 30 bin metrekareden büyük alışveriş merkezi binaları için mimar veya iç mimarlar tarafından “iç mekan projesi” yapılması gerekecek. Bu projelerin ruhsat aşamasında olmasa da iskandan önce ilgili idareye sunulması zorunlu olacak.

Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamındaki biriktirme ekipmanları ile geçici atık depolama alanlarının yerlerinin mimari projelerde gösterilmesi zorunlu tutulacak. Yapılaşmış parsellerde ise geçici atık depolama alanlarının; parselin ön, yan veya arka bahçelerindeki yapı yasaklı alan olan çekme mesafeleri içerisinde yapılmasına müsaade edilecek.

Yönetmeliğe göre; bina çatılarına kurulan ancak halen çatı eğimi içerisinde yapılma zorunluluğu bulunan güneş panellerinin çatı eğimini aşmasına da izin verilecek. Böylece bu sistemlerin kurulumunu zorlaştıran şartları kaldırmak suretiyle teşvik edilmeleri sağlanmış olacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
20
parçalı bulutlu