banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

SIRA İLAÇ ATIKLARINDA

Akşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün yeni uygulaması doğrultusunda, atık ilaçların toplanması amacıyla ilçe genelindeki tüm eczanelere ve sağlık kuruluşlarına atık ilaç toplama kutuları dağıtılmaya başlandı.   ​​​​​​​

ÇEVRE 12.01.2022, 00:12 12.01.2022, 09:02 Haber Merkezi
1039
SIRA İLAÇ ATIKLARINDA
banner12

Sıfır Atık hedefiyle Atık ve Mobil Atık Getirme Merkezlerini hizmete sokan ve Atma Tıkla Projesi çerçevesinde de plastik, kağıt, cam, yağ, tekstil ürünü ve elektronik eşya atıklarını geri dönüşüme kazandırmaya devam eden Akşehir Belediyesi, atık ilaç toplanması yönünde çalışmalara başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca hazırlanan Genelge doğrultusunda, atık ilaçların ayrıştırılarak doğaya zarar vermeyecek şekilde imha edilebilmesi için vatandaşlar, evlerinde bulunan tarihi geçmiş ve kullanılmayan ilaçları kendilerine en yakın eczane ve sağlık kuruluşuna yerleştirilmiş olan atık ilaç toplama kutularına bırakabilecekler.

Ülkemizde her yıl yaklaşık 300 ton ilacın atık olduğunun bildirildiğini belirten Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; “Bu atık ilaçlar kimyasal maddedir. Lavaboya dökülen ya da çöpe atılan ilaçlar, toprağımızı ve suyumuzu kirletiyor. Toprağımız ve suyumuzu korumalıyız. Biz de bu projeyle bunun önüne geçmeye çalışacağız” dedi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
22
açık