banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

“SAVAŞ UÇAKLARINA DEĞİL UÇURTMALARA BAKACAKLAR”

Konya’da düzenlenen İklim Şurası’nın kapanış programında yaptığı konuşmada; cennet vatanımızın masmavi gökyüzünü, bereketli toprağını, turkuvaz denizlerini çocuklarımıza, atalarımızın bize sunduğu gibi en güzel, en doğal haliyle teslim etmek istediklerini belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, onlara bırakacağımız en büyük mirasın, savaş uçaklarına değil uçurtmalara baktıkları tertemiz bir gökyüzü olduğunu söyledi.

ÇEVRE 28.02.2022, 00:10 28.02.2022, 09:17 Haber Merkezi
417
“SAVAŞ UÇAKLARINA DEĞİL UÇURTMALARA BAKACAKLAR”
banner12

Binin üzerinde akademisyenin katıldığı İklim Şurası’nın kapanış programında; Şura boyunca toplantı yapan 7 komisyonun sonuç raporları okunurken, komisyonlar ve yuvarlak masa toplantıları katılımcıları tarafından alınan 217 karar da imzalanarak oylandı. Oylamanın ardından bir konuşma gerçekleştiren ve İklim Şurası Sonuç Bildirgesi’nin ön bilgilerini paylaşan Bakan Kurum’un konuşmasından önemli mesajlar şöyle:

*Doğal alanların korunmasında iş dünyası için başvuru kaynağı olacak: 

Yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması, enerji verimliliğinin sağlanması ve fosil yakıtların azaltılması için bir yol haritası olacak. Alternatif yakıtları ve akıllı ulaşım sistemleriyle ülkemizde temiz ulaşım ağını yaygınlaştırmak için bizlere bir plan sunacak. Sanayide sürdürülebilir üretim ve tüketim sistemlerinin, alternatif emisyon azaltım yöntemlerinin uygulanması için çok önemli bir kılavuz ve aynı zamanda; suyun verimli kullanılması, iklim dostu akıllı tarım teknolojilerinin geliştirilmesinde belirleyici bir belge olacak.  

*Ulusal Yeşil Finans Stratejisi’nin oluşturulmasında yol gösterici olacak:

Yerel yönetimlerin iklim değişikliği uygulama ve sorumluluklarının kentsel altyapı planlaması ve dirençli kent tasarımı için zengin bir öngörüyü ortaya koyacak, destek mekanizmaları geliştirilmesine katkı sağlayacak. 2053 Net Sıfır Emisyon Hedefi doğrultusunda Ulusal Yeşil Finans Stratejisi’nin oluşturulması ve ulusal yeşil taksonomi mevzuatının geliştirilmesinde yol gösterici, Emisyon Ticaret Sistemi’nin uygulama takvimi için bir öncü kaynak olacak.

*Yemyeşil ormanlarla mavi gökyüzünün buluştuğu şehirler:

Sadece her şey yolunda giderken değil, kötü gittiğinde de hayat tarzımızı sürdürülebilir kılmalıyız. İnsanlığın daha adil bir dünyaya ve herkesin daha adil bir dünyada yaşamaya hakkı var. İklim seferberliğine tüm dünyayı çağırıyoruz. Cennet vatanın masmavi gökyüzünü, bereketli toprağını, turkuvaz denizlerini biz de çocuklarımıza, atalarımızın bize sunduğu gibi en güzel, en doğal haliyle teslim edelim istiyoruz. Çocuklarımız, yemyeşil ormanlarla mavi gökyüzünün buluştuğu şehirlerde yaşasın istiyoruz. Çocuklara bırakacağımız en büyük miras; savaş uçaklarına değil uçurtmalara baktıkları tertemiz bir gökyüzüdür.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
18
açık