Açılışa; Akşehir Kaymakam Vekili Ilgın Kaymakamı Aytekin Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Osman Şahin, Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Jandarma Komutanı Fazlı Muhammet Cavlı, İlçe Emniyet Müdür Vekili Metin Aksoy, İlçe Müftüsü Ahmet Müjdeci, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ender Kalkan, Çevre İlçe Müftüleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu Kurum ve Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

SEYYİD MAHMUD HAYRANİ DERNEĞİ KURULDU SEYYİD MAHMUD HAYRANİ DERNEĞİ KURULDU

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması, Kur’an’ı Kerim Tilavetinin ardından Açılışı yapılan Veysel-Zümbül İpekten Caminin 2022 yılında 500 metrekare üzerine temeli atıldığını söyleyen İlçe Müftüsü Ahmet Müjdeci yapımı tamamlanan ve açılışı yapılan cami ve Kur’an Kursu’nun yapımı ile ilgili şu bilgileri verdi;

“Camimiz zemin ve mahfil olmak üzere iki kattan oluşmaktadır. 223 metrekare namazgah bölümü,124 metrekare mahfil bölümü ile toplamda 350 kişi kapasitelidir. İç mekanda 2 adet (erkek, kadın) şadırvan ve tuvalet, 1 adet engelli lavabosu, 1 adet bebek bakım odası, ve görevli odası mevcuttur. Tek şerefeli bir minaresi, 500 m2 bahçesi ve engelli girişi mevcuttur. Veysel-Zümbül İpekten Camimiz Selçuklu mimarisi esas alınarak inşa edilmiştir. Camimizin tamamı Hayırsever Veysel İpekten tarafından yaptırılmış. Hayırseverimize Müftülüğümüz adına şükranlarımı sunar, hayırlarının Cenab-ı Allah katında makbul olmasını niyaz ederim” dedi.

 Nasreddin Hoca Kur'an Kursumuzun 12 Kasım 2021 tarihinde temeli atılmış 10 Eylül 2023 tarihinde yapımı tamamlanmış, 18 Eylül 2023 tarihinde de eğitim öğretime başlamıştır. Kursumuz; zemin+2 kattan oluşmaktadır. 1650 m2 kapalı (kullanılabilir) alanı, 1160 m2 arsa oturumuna sahiptir. Kursumuzun kapalı alanı; 30 m2 – 45 m2 arasında toplamda 10 derslik, 160 m2’lik oyun alanı, 200 kişilik konferans salonu (Hem çocuklar hem yetişkinler için),  38 m2’lik spor salonu, 30 m2’lik kütüphane, 158 m2’lik yemekhane, 33 m2’lik öğretmenler odası, 28 m2’lik yönetici odası, 33 m2’lik mutfak, 17 m2'lik dinlenme odası, 12 m2'lik rehberlik odası, 39 m2’lik giriş kabul alanlarıyla birlikte, 500 m2’lik dış mekan bahçe  alanlarımızdan oluşmaktadır.

Kursumuz şu anda; 4 tam gün sınıf (94 öğrenci), 6 yarım gün sınıf (106 öğrenci) olarak toplamda 200 öğrenci ile eğitim-öğretime devam etmektedir. Kursumuzda 14 öğretici, 1 spor eğitmeni, 1 ilk yardım ve sağlık personeli 1 danışma görevlisi, 1 psikolog 3 mutfak görevlisi, 10 yardımcı personel görev yapmaktadır. Öğreticilerimizin tamamı ilahiyat alanında lisans, çocuk gelişimi alanında ön lisans mezunudur.”

Konuşmaların ardından programa katılan protokol tarafından, Camii ve Kur’an Kursunun yapımında katkısı olan hayırseverlere belge verildi. Açılışı yapılan Nasreddin Hoca 4-6 yaş Kur’an Kursu sergisi gezisinin ardından İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge’nin öğle namazını kıldırmasının ardından program sona erdi.

Akşehir Kültür Merkezinde saat: 14:30’daki ‘Hafızlık İcazet Merasimi’ programında Fatih Yatılı Erkek Kur’an Kursundan mezun olan 39 Hafız öğrencinin icazetnameleri protokol tarafından verildi.