Geçici Alım Merkezi önünde toplanan üreticileri ziyaret eden Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa; TMO ile gün olarak değil tonaj olarak anlaştıklarını, 21 bin tona kadar alım sürecinin tamamlanması gerektiği konusunda ofisle görüşmeler yaptıklarını aktardı. Belediye olarak ofisin ihtiyacı olan yeri hazırladıklarını belirten Başkan Akbuğa; “Yeni sahalar açacağımızın, çiftçinin tüm mahsulünün geri dönmemesi için gerekirse başka yer açacağımızın taahhüdünü verdik. Ofisin temsilcisi belediyenin araç ve gereçlerinden yararlanamadık diyemez. Yer yok diye bahaneler uydurmasınlar. Bu bahanelerin arkasına sığınmasınlar. İstedikleri kadar yer açabiliriz.” şeklinde konuştu.

Geçici Alım Merkezi önünde toplanan çiftçiler de getirdikleri buğdayın ölçüm ve analizi için numune alımında zayıf tanelerin seçildiğini ve ürünün tamamının kriterlere uymadığı gerekçesiyle alınmadığını, numunelere haddinden fazla inceleme yapıldığını iddia ederek bu durumu, ürünü almamak için bahane olarak gördüklerini söylediler. Üreticiler, kriterlere tam olarak uymayan ürünlerin alımının ise nispeten düşük fiyatla yapılabileceğini, aksi halde Ofis’in üreticiyi tüccarın kucağına atmış olacağını belirtirken, bir başka çiftçi ise ilk gün reddedilen buğdayının ikinci gün kabul edildiğini iddia etti.

Geçici Alım Merkezi’nde üreticilerle bir araya gelen ve sorularını yanıtlayan TMO Akşehir Şube Müdürü Hatice Deniz; Tuzlukçu Geçici Alım Merkezi’nin Akşehir Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösterdiğini ve 12 Temmuz 2023 tarihinde alıma başladıklarını hatırlattı. Randevu ile yapılan alımlarda, 12 Temmuz-15 Eylül tarihleri arasında bin 725 kişiye toplamda 34 bin 570 tonluk randevu verildiğini belirten Deniz; cari tarih itibariyle 11 bin 600 ton alım yapıldığını, depolama sıkıntısının olmadığını, kimsenin endişelenmemesi gerektiğini, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı üreticilerden 2023 mahsulü ürünü bitene kadar alım yapılacağını belirtti.

Alımların, her araçtan ürünü temsil eden numune alınarak analize tabi tutulması şeklinde yapıldığını kaydeden Hatice Deniz; analiz neticesinde alım baremine giren ürünlere fiyatlandırma yapıldığını söyledi.