banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

RESİM SERGİSİ VE KİTAP DAĞITIMI İLE KUTLANACAK

Akşehir Müze Müdürü Sevcan Çavdar; 18 Mayıs Müzeler Günü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada, Taş Eserler Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan etkinliklere ilişkin bilgi paylaşımında bulundu.

ANMA-KUTLAMA 18.05.2022, 00:16 17.05.2022, 18:03 Haber Merkezi
858
RESİM SERGİSİ VE KİTAP DAĞITIMI İLE KUTLANACAK
banner12

18 Mayıs tarihinin, dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından tüm dünyada Müzeler Günü olarak kutlandığını hatırlatan Sevcan Çavdar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde aynı amaçla 1982 yılından itibaren her yıl “Müzeler Haftası Kutlama Yönergesi” hükümleri kapsamında 18-24 Mayıs tarihleri arasında Bakanlığımız bünyesinde düzenlenen “Müzeler Haftası” etkinlikleri, Müzeler Günü’nü tüm dünya ülkeleri ile birlikte eş zamanlı olarak kutlamak amacıyla değiştirilmiş ve UNESCO tarafından tüm dünyada Müzeler Günü olarak kutlanan 18 Mayıs günü, 2011 yılından itibaren ülkemizde de aynı adla kutlanmaya başlanmıştır. ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyi’nce 2022 yılı için ana tema, “Müzelerin Gücü” şeklinde belirlenmiştir.

Müzeler, toplumun geçmişini yansıtan ve bugünün gelecek için korunduğu kurumlardır. Günümüz müzeleri; toplumun geçmişini yansıtan ve geleceğini biçimleyen, öğeleri araştıran-toplayan, koruyan, sergileyen, belgeleyen, yaşatan ve yaygın eğitim kurumları olarak, öncelikle toplumun geçmiş değerlerinin korunmasını sağlar. Yine bu birikimi sergiler, açıklarken de insanlığın oluşmuş ve oluşmakta olan düşünce gücüne ışık tutarlar. 

Tarihsel dokuları ve müzeler, şehirlerin kültürel değerlerini tanıtan teşhir mekanlarıdır. Tarihsel dokusunu korumayan ve müzesi olmayan bir toplum; tarihle bağlarını koparmış, köküne ve kimliğine sahip çıkmayan bir toplum demektir.

Hafta nedeniyle amacımız; yeryüzündeki eserlerin yarıya yakın kısmına sahip Anadolu’muzdaki kültür varlıklarımızı korumak, gelecek kuşaklara aktarabilmek için gerekli çalışmaları yapmak, müze ve eserlerimize halkımızı yakın kılmak, ulusumuzun kültür ve tarih bilgisini artırmak, bu değerlerimizi sevdirip sahip çıkılmasını sağlamaktır.

Toplumda koruma bilincinin gelişmesi kültür bilincinin yaygınlaşması ile paralel gitmektedir. Kültür bilinci kavramı; bireyin, insanlığın ve üyesi bulunduğu milletin tarihsel süreç içinde ürettiği kültürel değerleri öğrenmesi, kavraması, bu bilgileri kendisi ve çevresini tanımada kullanabilmesi ve yeniden yaratması anlamını içerir. Bu, kültür varlıklarına saygıyı ve koruma bilincini de beraberinde getirir. Yani her vatandaş, çevresinde bulunan kültür varlıklarını görmeli, tanımalı ve onlarla bir etkileşim içinde olmalıdır. Burada öncü güç müzelerdir.

Bu çaba ile her yıl olduğu gibi bu yıl da ilçemizde Müzeler Günü, 18 Mayıs tarihinde kutlanılacaktır. Tüm yıl boyunca, ilçemizdeki Batı Cephesi Karargahı Müzesi, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Taş Eserler Müzesi gezilebilmektedir.

Bu yıl kutlama etkinliklerimiz çerçevesinde; 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü, Taş Eserler Müzemizde “Akşehir’deki Kültür Varlıkları” Konulu resim sergisinin açılışı ve “Biri Arkeolog mu dedi” kitabının öğrencilere dağıtılması etkinlikleri gerçekleştirilecektir.”

       

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
20
açık