Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengini, İlçe Milli Eğitim Müdürü A.Barbaros Topaloğlu tarafından saat 09:30’da Atatürk Anıtı’na sunuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona eren çelenk sunma törenine; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmenler, bayrak flama grubu ve okullardan öğrenci grupları katıldı.

Yıldırım Bayezid İlkokulu Müdürlüğü’nce hazırlanan resmi kutlama programı ise okul bahçesinde saat 10:30’da Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programa; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı A. Nuri Köksal, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu şu ifadelere yer verdi;

“Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104. yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.

19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Millî Mücadeleyi başlatıp, 23 Nisan 1920'de de "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." diyerek ilan ettiği bu yüce bayram, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

23 Nisan bizim için öylesine bir tarih değildir. Bir dönüm noktasıdır, esaret zincirleriyle ayakları bağlanmak istenen yaralı aslanın bu esareti kabul etmediğinin en güzel örneğidir. Bir milletin küllerinden doğuşunun cümle âleme ilanıdır 23 Nisan.

Sevgili Çocuklar; Hayatta bir çocuğun gülümsemesinden daha büyük bir mutluluk, bir çocuğun kalbine girmekten daha geniş bir unvan yoktur. Sizler hayatı anlamlı kılan, bir gülüşüyle karanlıkları aydınlatan, saf ve temiz yüreklerinizle dünyayı güzelleştiren en değerli varlıklarımızsınız. Seçimleriniz, düşünceleriniz, bakış açılarınız, doğrusu ve yanlışıyla yaptıklarınız biz büyükler için zannettiğinizden daha fazla önemlidir. Sizler bizim geleceğimizin teminatı, yarınlarımızın umudusunuz. Siz çocuklar daha huzurlu, daha neşeli, daha güzel bir dünyanın müjdecisisiniz. Çünkü çocuk olmak, dünyaya hep saf, temiz, duru gözlerle bakmak ve yarına o heyecanla yürümek demektir. Çocuk olmak hesapsız ve çıkarsız sevmek, sevgiye sıkı sıkıya sarılmak demektir. Sizler yarın sanatçı, politikacı, bilim adamı, öğretmen, mühendis, hukukçu, iş adamı veya başka konumlarda olacaksınız.  İşte o zaman geriye kalan eksiklikleri giderecek, sizlerden sonra gelecek nesiller için daha güzel bir dünyayı siz kuracaksınız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Çocuklar tarafından şarkılar eşliğinde sahnelenen gösteriler, şiirlerin okunması ve halk oyunlarının yanı sıra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllerini protokol tarafından aldı.

İlkokullar arasında düzenlenen Resim Yapma Yarışmasında; Ilıcak İlkokulu öğrencisi Kübra Soysal birinci, Ilıcak İlkokulu öğrencisi Mustafa Barış ikinci ve D.Ş. Şehit Turgut Makascı İlkokulu öğrencisi İrem Çırak üçüncü oldu.

Ortaokullar arasında düzenlenen Şiir Yazma Yarışmasında ilk 3’e giren öğrenciler; Atatürk Ortaokulu öğrencisi Metehan Erim, Bahçelievler Ortaokulu öğrencisi Ecrin Gülsüm Bozdağ ve D.N. Kemal İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Zeynep Altuntaş şeklinde sıralandı.

Program toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Editör: Pervasız Web