banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

KARARGAHI ZAFERE YOLCU ETTİĞİMİZ GÜN

Akşehir, 9 ay 10 gün boyunca ev sahipliği yaptığı Batı Cephesi Karargahını 24 Ağustos 1922 tarihinde zafere yolcu etti. Bugün, o uğurlamanın 98. Yıldönümü.

ANMA-KUTLAMA 24.08.2020, 00:12 23.08.2020, 18:14 Haber Merkezi
690
KARARGAHI ZAFERE YOLCU ETTİĞİMİZ GÜN
banner12

Dua ve alkışlarla uğurlanan komutanlar ve Akşehir üstünden Afyon’a akan kağnılardaki silah ve mühimmatla desteklenen ordumuz, canları pahasına zaferi kazanarak yeni nesillere bir ülke ve bir cumhuriyet bıraktı. Ankara’nın, özellikle stratejik nedenlerle başkent seçilmesi gibi Akşehir’in de 9 ayı aşan bir süre karargah olarak belirlenmesi ve verdiği hizmetin, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemi yadsınamaz. Mustafa Kemal’in Anadolu’ya ayak bastığı Samsun’u, O’nun kurtuluş mücadelesi güzergahında yer alarak Tamim ve Kongrelerin haklı gururunu yaşayan Amasya, Sivas ve Erzurum’u, karargaha ev sahipliği yaparak zafere hazırlayan Akşehir takip etti.

Bizler bugün; Garp Cephesi Erkan-ı Harbiye Reisi Asım Paşa ile Garp Cephesi Kumandanı İsmet Paşa’nın kendilerine ayrılan binadaki çalışma odalarını ve Başkumandan Mustafa Kemal Paşa'nın taarruz emrini verdiği odayı, tarihimizi genç nesillere anlatan Batı Cephesi Karargahı Müzesi’nde muhafaza ediyor olmanın gururunu ve onurunu taşımaya devam ediyoruz.

Onur Günümüz kutlu olsun!

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık