Malumunuz şehrimizin de fay hattı üzerinde olmasından dolayı, ilk ve orta dereceli okullarımızın fiziki olarak depreme ne kadar hazır olduklarını Akşehir Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu ve yardımcısı İbrahim Gülcü’ye sordum.

Akşehir merkez ve mahallelerinde bulunan tüm okullarda gerekli bakım ve onarımların yapıldığını, bazı okullarda güçlendirme, bazı okulların da yıkılarak yeniden yapıldığını ifade ettiler. Okulların projelendirilmesiyle birlikte ihale ve yapım aşamasını yakından takip eden AK Parti Konya milletvekili Orhan Erdem ve diğer tüm emeği geçenlere, Akşehir adına teşekkür ediyorum.

Bakım onarım ve güçlendirme kapsamında yapılan tadilatlar; kolon ve kirişlerin takviye betonarme ile güçlendirilmesi, dış cephe ısı yalıtımlarının yapılması ve buna bağlı olarak boyanması, çatıların açılarak kiremit altına mebran serilmesi ve kiremitlerin yenilenmesi, ıslak zeminlerdeki fayansların değiştirilmesi, engelli asansörleri ve yangın merdivenlerinin yapılması, bina ısınma sistemlerinin doğalgaz dönüşümleri yapılarak yurt binalarındaki mutfakların doğalgaza dönüştürülmesi, yönetici ve öğretmenler odası ile sınıfların yeniden dizayn edilerek donatılması, iç cephelerin boyanması, tüm pencere ve sınıf kapılarının değişimlerinin yapılması, koridor ve sınıfların zeminindeki seramiklerin yenilenmesi, çok amaçlı salonların yeniden dizayn edilerek ses sistemlerinin yenilenmesi, güvenlik kameraları ve sistemlerinin yenilenmesi, lavabo ve tuvaletlerde gerek görülen tadilatların yapılarak daha kullanışlı hale getirilmesi, okul bahçelerine kilitli taş döşenerek bahçe duvarlarının ve duvar üstü tellerinin yenilenmesi şeklinde sıralandı.

İlçemizde deprem güvenliği kapsamında yıkılan ve yeniden yapılan okullarda yeni teknik donanımlar son teknolojiye göre yapılmış olup, öğrencilerimizin çağımıza uygun eğitim almaları için derslik başına düşen öğrenci sayısının hedef sayılarla doğru orantılı olması sağlanmıştır.

Ayrıca yeni okul binalarımızda ilave olarak fen, fizik, biyoloji, kimya laboratuvarları, mescit, yemekhane, okul aile birliği odası, kantin, çok amaçlı salon, modern su depoları, engelli asansörü, yangın merdiveni, yangın sistemleri, kamelya ve oyun gruplarının olduğu yeşil alanlar oluşturularak çevre düzenlemeleri yapılmıştır.

Bakım onarım yapılan okullar:

Bahçelievler Ortaokulu, Ilıcak İlkokulu, Şehit Astsubay Halis Kırımlı İlkokulu, Çamlı Şehit Yaşar Soylu İlkokulu, Şehit Battal Yıldız Anaokulu, Şehit Öğretmen Gürkan Arıtürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Reis Şehit Bekir Özer İlkokulu, Reis Şehit Mesut Şeker Ortaokulu, Karahüyük Ali Akkanat İlkokulu, Tornacı Erol Cumbul TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Altuntaş Atatürk İlkokulu, Çocuklar Gülsün Diye Necla Adanır Anaokulu ve Karabulut İlkokulu.

Güçlendirme yapılan okullar:

24 Ağustos Ortaokulu, 75. Yıl Öğretmen Emel Türkoğlu Ortaokulu, Şehit Muhammet Fatih Safitürk Anadolu İmam Hatip Lisesi, Şehit Selçuk Özel Anadolu Lisesi, Atatürk Ortaokulu, Bahçelievler Ortaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Haydar Tuna İlkokulu, Nihat Dayanık İlkokulu, Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi, Akşehir Lisesi, Şehit İsmail Cem Yakınlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Özden Çınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tarık Buğra İlkokulu, Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi, Tornacı Erol Cumbul TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yıldırım Beyazıt İlkokulu, Çakıllar Vali Kemal Katıtaş İlkokulu.

TOKİ tarafından yapılan okullar:

Atsız Şehit Metin Çoban İlkokulu, Çakırlar İlkokulu, Doğrugöz Şehit Turgut Makasçı İlkokulu, Doğrugöz Şehit Turgut Makasçı İmam Hatip Ortaokulu, Ortaköy Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu, Mehmet Türkmen İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu, Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu ve Nasrettin Hoca İlkokulu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan okullar:

Akşehir Rehberlik Araştırma Merkezi, Akşehir Nasrettin Hoca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölyeler ve spor salonu, Yıldırım Beyazıt İlkokulu, Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi ek derslikleri (ihale aşamasında.)