Cumhuriyet Halk Partisi Akşehir Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Can KAMALI gazetemizi ziyaret ederek Yazı İşleri Müdürümüz Bayram UYGUN'a açıklamalarda bulundu.

Kamalı, Pervasız Gazetesi'nin Akşehir'deki basının amiral gemisi olduğunu ve önemini vurguladı. Ebediyete intikal eden ve gazetenin geçmiş kurucusu Ahmet Şener'e rahmet diledi. Kamalı, yerel seçimlere yönelik iddialı ve uygulanabilir projeleri olduğunu ifade ederek adaylık durumuna yönelik partinin eğilim yoklaması talebi olduğunu, partinin sol yönünü olması nedeni ile bu durumun kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Mevcut Akşehir Belediyesinin yönetimine yönelik açıklamalarda bulunan Kamalı, aday olması halinde revizyonist ve halk için bir çok adım atılacak projelerinin yanında, kadınlara ve dezantajlı toplum gruplarına karşı hayatı kolaylaştıracak eylem ve faaliyetlerine yönelik projelerini açıklayacağını ifade etti. 

Partilerin aday seçiminde kişi bazlı değerlendirmelerinin yanlış olduğuna dikkat çeken Can Kamalı, şehrin ancak başkanla birlikte oluşacak meclisle birlikte yönetiminin mümkün olduğunu söyledi. STK'lar ve Halkın bir arada olacağı bir yönetimle şehri yönetmeye talip olduğunu, müteahhit belediyeciliğine karşı olduğunu belirtti. Seçimi CHP'nin kazanacağını. genç, dinamik ve etkin bir meclisle CHP Belediyeciliğinin yeniden bu şehirde yaşanacağını ve bunun halkın her zerresinde hissedileceğini söyledi.

Belediyenin mevcut yönetiminin AKP'ye geçtikten sonra, sosyal ve kültürel alanda 20 yılda sürekli geriye gittiğini, günden güne bu kötü gidişin devam ettiğine değinen CHAP Aday Adayı Kamalı; "Şehir zenginliklerimiz adeta yok sayılmış, gözden düşürülmüştür. Bunun için çaba gösterilmiştir. Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’miz binası bile olmayacak düzeyde yalnız, kimsesiz, yıllarca öylece bırakılmıştır.   Sıra Yarenleri ekipleri düzenli ve kış aylarında devamlılık arzeden bir faaliyeti varken artık sıra yarenleri dimağlarımızda kalmış bir hatıra olmaktan öteye gidememektedir. Belediye bandomuz modern bir şekilde görevini yaparken, nedensiz ve anlamsız bir şekilde ortadan kaldırılmıştır. Şehirde herkesin merakla ve istekle beklediği festivallerimiz pazar yerlerine çevrilmiş, şenlikler kültürel ve sanatsal eylemlerden uzaklaştırılmıştır. Seyyid Mahmud Hayrani Hazretleri tüm dünyada kabul görürken, şehrimizde ve ülkemizde adı sanı bilinmeyen bir tarihi zat haline getirilmiştir. Turizm odaklı, inovatif ve sürdürülebilir bakış açısı yerine gözden düşürme ve gözden uzaklaştırma çabaları yaşanan olayların da acı bir tezahürüdür.

Önceki yerel seçimlerde mevcut belediye yönetimi, üçü bir arada olsun diyerek oy istemiştir. Buradaki gaye iktidarın ellerinde olması nedeni ile meclis, büyükşehir ve belediye arasında eşgüdüm ve hizmetin daha çok olacağına dair bir istekti. Fakat yaşanan ve yaşatılan süreç bahsedilen gibi olmadığı gibi yıllarca yollara asfalt dahi dökmekten aciz olan bir yönetimle karşı karşıya kaldık. Akşehir, Konya Büyükşehir Belediyesinden gereği gibi bir hizmet alamadığı gibi ilgi de görememiştir. Mevcut belediyemiz bir şey yapmadığı gibi, yapmadığı hizmetleri de yapmış gibi göstermekte çok mahir davranmıştır. Sayın başkan, büyükşehir belediyesinin yaptığı çoğu şeyi kendisi yapmış gibi göstermiştir. Sayın başkanın bir an önce basının karşısına çıkarak son 10 yılda vaat ettiği projelerin kaçını hayata geçirmiş, kaçını geçirememiş bunları açıklaması gerekmektedir. Vaat edilen projelerin kaçını Akşehir Belediyesi yapmıştır? Akşehir'in artık kendi evlatlarına sahip çıkması ve şehri Akşehir'li olan, Akşehir'de yaşayan kişilerin yönetmesi zamanı gelmiştir. Bizim temel gayemiz halkla birlikte  belediyeyi yönetmektir. Halk için mücadele edecek, halkımızla birlikte şehri yönetmek için can atmaktayız. Halkın kavgası bizim kavgamızdır. Halkın isteği de isteğimizdir.

Sayın belediye başkanımız son 10 yılda belediyeye ait bir çok malı, babasının malı gibi hiçbir kamu menfaatini gözetmeden üstelik gözünü bile kırpmadan satarak belediyeyi yönetmiştir. Sayın başkanı, satışlara ara vermeye ve artık belediyenin mallarına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bizim asli amacımız inovatif ve sürdürülebilir bir kalkınma modeliyle belediyeyi yönetmektir. Şeffaf belediyeciliği esas alarak gelirlerimizi giderlerimizi eşitleyip, belediyenin gelirlerini yükseltme amaçlı olarak belediye yönetimini gerçekleştireceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi adına seçime girip belediye başkanı olarak seçilirsem; sağlık ve sosyal yardım konularına önem vereceğiz. Evde bakım ve ambulans hizmetini belediye nezdinde gerçekleştireceğiz. Okullara 3 ayda bir diş doktoru aracılığıyla sağlık testleri ve sağlık taramaları yaptıracağız. Duraklarda Wi-Fi hizmetleri vereceğiz. Mevsim şartlarına göre durakları yeniden düzenleyeceğiz. Solar enerjilerden elde edeceğimiz gelirlerle belediyenin gelir şartlarını düzenleyeceğiz. Yeni ulaşım hatları açacağız. Belediye aracılığı ile yani belediye otobüsleri ile seyahat olanağını yeniden yaratacağız. Şehrimizde toplu ulaşıma yönelik yeni hatlar açacağız. ‘Yarenler Kartı’ adı altında yapacağımız bir kart uygulaması ile herkesin bir ulaşım hattında bir saat içinde  herhangi bir yere yalnızca bir defaya mahsus para ödeyerek ulaşımını sağlayacağız. Düzenli şehirleşme projelerini yerine getireceğiz. Belediyeye ait arazilerde belediye işçileri ile tarım uygulamaları gerçekleştirerek buradan elde edeceğimiz gelirle halka hizmet vereceğiz.  Karakaçan Belediye Kreşleri adı altında belediye kreşleri açacağız. Ucuz, halka açık ve mali yapısına uygun bir belediyecilik anlayışını getireceğiz. Belediye misafirhanesi kuracağız, öğrenci yurdu kuracağız.

Nasreddin Hoca ve Seyyid Mahmud Hayrani Hazretlerini ülke gündemine sokarak Akşehir’in bir turizm noktası olmasını sağlayacağız. Tarihi Akşehir bölgesini canlandıracağız. Halkın ve dezantajlı grupların yanı sıra özellikle gençlerin kullanımına uygun yeni kafe ve benzeri uygulamaları belediye işletmeleri çerçevesinde yapacağız.

24 Ağustos Kurtuluş ve İstikal Mücadelesi için öneli bir tarihimizdir. 24 Ağustos'u ülke gündeminde yer alacak şekilde trend olmasını sağlayacağız, medya ve toplum önünde daha tanınır hale çıkartacağız. Nasreddin Hoca’nın enternasyonal olarak yeniden ortaya çıkarılmasını ve yeniden Akşehir adının öne çıkarılması için elimizden geleni yapacağız. Belediyenin bazı iştiraklerini kooperatifleştireceğiz, belediyenin iştirakleri aracılığıyla yaptığımız kooperatifleştirmeyle Akşehir Napolyon Kirazı’nın dünyaya pazarlanmasını belediye aracılığıyla pazarlayacağız. Yeni tarım uygulamaları yaparak çiftçimizi tek taraflı kiraz tarımı üreticiliğinden kurtaracağız.

Şehrimizdeki hayvan barınağını geliştireceğiz, hayvan barınağına yapılan uygulamaları şehir gündemimize yayarak toplumda yer alan sokak hayvanları sorununu çözeceğiz. Büyükşehir belediyeleriyle sadece Konya değil, diğer büyükşehir belediyeleriyle organize olarak sanatsal ve kültürel etkinliklerin şehrimize gelmesini önem atfedeceğiz. Endüstri Meslek Lisesinin olduğu bölgenin şehrimize en uygun şekilde sanatsal ve kültürel faaliyet alanı olmasını sağlayacağız. Bunun yanı sıra şu an olmayan belediye binamızı şehrimize yakışır şekilde yeniden inşa edeceğiz. Yeni bir kültür ve kongre kongre merkezi inşa edeceğiz. Burada yeni evlenen gençlerimize belediye olanakları ile uygun şartlarda etkinliklerini yerine getirmesini sağlayacağız. Sokak aydınlatma sistemlerini yeniden gözden geçirip köhne şehir görünümünü ortadan kaldıracağız. Dezavantajlı gruplarımıza yarenler kartta ekonomik ve sosyal şartlar sağlayarak yaşamlarını kolaylaştıracağız. Belli şartlar dahilinde anne ve çocuklara toplu ulaşımda ücretiz yararlanma hakkı getireceğiz. Şehrimize modern heykeller kazandıracağız. Şehrin giriş arterlerine yapacağımız bu heykeller ile şehre ilgiyi artıracak ve şehir ekonomisine katkıda bulunacak turizm faaliyetlerine öncelik vereceğiz.

Tüm bunların elde edilmesi ve daha fazla eylem ve faaliyetlerin elde edilmesi için Saygıdeğer Akşehir Halkımızı, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermeye davet ediyorum. Biz sizin için var olduk, sizin için çalışacağız ve de halk için varız. Mücadelemiz her zaman halk için olacak belirli bir çıkar gruplarına değil!” dedi.

CHP Akşehir Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Can Kamalı, Halkımızdan tek talebimiz; bizim yanımızda olmalrı, bize destek olmalarıdır. Biz, onlara her zaman hizmet vermeye hazırız diyerek ziyaretini sonlandırdı.

Editör: Haber Merkezi