​Uzun, “Konya-Afyon çevre yolu üzerine yapılan yeni otogar binasının yapıldığı alan tam bir şehir planlama fiyaskosudur. Konya istikametinden gelip, Afyon istikametine giden araçların çevre yolu üzerinden otogara bir giriş/çıkış alanı olmadığından, araçlar ya istasyon kavşağından dönüş yapıp geliyor, otogar çıkışında tekrar Konya istikametine doğru yeni Isparta yolu üst geçidine giderek dönüş yapıyorlar ya da çoğunlukla en tehlikelisini yaparak otogar karşısında yol üzerinde indi/bindi yapıp, yolcuları yolun karşısında indirip yollarına devam ediyorlar. Bu durum genel trafik güvenliği ve vatandaşımızın can güvenliği açısından büyük tehlike arz etmektedir. Özellikle gece karanlığında karşıdan karşıya geçmek zorunda kalanların olası bir yaralamalı ve ölümlü kazalara karışması maalesef kaçınılmazdır. 

​Konuyla ilgili kurumlardan aldığımız bilgiler kapsamında yaklaşık 500 metre alt tarafında Isparta yolu köprülü üst geçit olduğundan, yeni bir araç üst geçidi yapılamadığı gibi, otogarın ön tarafındaki çevre yolu üzerine de dönel kavşak yapılamıyor.

​Bu konu ile ilgili görüştüğümüz yetkililer ve kurum uzmanlarına göre; buraya yapılabilecek en iyi çözüm, tam otogar karşısından belirli bir miktarda alanın kamulaştırılıp, bu alana otobüslerin ve yolcuların güvenli bir şekilde giriş/çıkış yapılabileceği bir yan yol cep alanı oluşturulması, buranın alt yapısının hazırlanarak ışıklandırma yapılması, otogara rahatlıkla ve güvenle geçilebilecek bir yaya üst geçidiyle bu sorunun çözülmesidir” dedi.

​Bu alanın mevcut haliyle kullanılması halinde, meydana gelebilecek her türlü kaza, yaralanma ve can kaybından İlçemiz ve Büyükşehir belediyelerinin ve projede imzası olan yetkililerinin sorumlu olacağına dikkat çeken CHP İlçe Başkanı Sevim Uzun, “Bu bilgiler ışığında tüm tedbirlerin alınarak, bu güvenlik sorununun giderilmesi; Ya da bu alanın farklı bir belediye birimimize hizmet amaçlı tahsis edilmesidir. Yüz bin nüfuslu bir kenti; bu köy garajı kapasitesindeki yeni otogardan kurtarıp, medeni bir şehre yakışır ulaşım ve güvenlik sorunu olmayan bir alanda şehrimize yaraşır yeni bir otogar yapılması elzemdir” dedi.

Editör: Haber Merkezi