Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteğiyle Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Yöresel Ürenler Fuarı (YÖREX), ANFAŞ Fuar Merkezi'nde açıldı. Akşehir'in tanıtımının yapıldığı standa, yerli ve yabancı ziyaretçiler büyük ilgi gösterdi. Bu yıl kapılarını 12. kez açan YÖREX’te temsili Nasreddin Hoca ile fotoğraf çektirmek isteyenler adeta birbiriyle yarıştı.  

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ender Kalkan ve yönetimi, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Doğru ve yönetimi, Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Akşehir standında fuara gelen misafirleri karşıladı.    

Akşehir standında temsili Nasreddin Hoca ziyaretçilerle fotoğraf çektirirken, Akşehir’in coğrafi işaretli lezzetleri olan; peynir baklavası, tandır kebabı, herse ve kiraz lokumu ikram edildi.  Stantta, Akşehir Belediyesi ve Mevlana Kalkınma Ajansı ortaklığı ile kadınların iş hayatına katılması amacıyla kurulan Kadın Girişimciler Kooperatifi’nin kurutulmuş meyve cipsleri de yer aldı. Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri tarafından üretilen kırmızı işlenmiş meyvelerden ürünler ve helva çeşitleri de ikram edildi.

Antalya’daki ANFAŞ Fuar Merkezi'nde kapılarını açan Yöresel Ürenler Fuarı (YÖREX), 5 Kasım 2023 Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.  

Fuarla ilgili açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; “Akşehir’imiz, bünyesinde bulundurduğu köklü tarihin yanı sıra, büyük bir kültür hazinesine de sahip. Ünlü halk bilgesi, nüktedan, devrinin ilim adamı Nasreddin Hoca, 13. yüzyılda Akşehir’de yaşamış ve Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan, Afrika’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada üne kavuşarak evrensel bir kimlik kazanmıştır. Akşehir’imiz; camileri, kilisesi, hamamları, medreseleri, tarihi cumbalı evleri, çarşıları ile turizmin uğrak noktası, gözbebeği konumundadır. Akşehir’imiz 16 Türküsü ve 8 folkloru ile kadim bir kültür deryasıdır. Sultan Dağları eteklerinde kurulu olan şehrimiz, dağ turizmi açısından da oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Tırmanış, yürüyüş (Treeking) ve kamp yapma açısından oldukça elverişli olan dağlarımız; yamaç paraşütü sporcuların tercih ettiği yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu fuarda; Ticaret ve Sanayi Odamız, Ziraat Odamız ve Ticaret Borsamız ile birlikte tüm bu güzellikleri ziyaretçilerimize aktarabilmek için yerimizi aldık. Akşehir güzelliklerini tanımak ve yöresel lezzetlerini tatmak için herkesi YÖREX’e bekleriz.” dedi.

   

Editör: Haber Merkezi