Erdoğan Konya tercihini, AK Parti Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’dan yana kullandı.

Altay, Konya'daki çalışmalarının yanı sıra Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra bölgede yaptığı çalışmalarla da büyük takdir toplamıştı.

UĞUR İBRAHİM ALTAY KİMDİR?

1974 yılında Konya'da dünyaya gelen Uğur İbrahim Altay, ilköğretimini Selçuk İlkokulu ve Mevlâna Ortaokulu’nda, liseyi Konya Gazi Lisesi’nde tamamladı.

1997 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik- Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Altay, bir yıl boyunca Proje Mühendisi olarak görev yaptı.

1999 yılında 263. dönem yedek subay olarak Şırnak'ta vatani görevini tamamlayan Altay, inşaat mühendisi olarak birçok nitelikli projeyi hayata geçirdi.

Uğur İbrahim Altay, 2004-2008 yılları arasında TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkan Yardımcılığı yaptı. 2008 yılında ise TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanlığı'na seçildi.

29 Mart 2009 seçimleri ile Selçuklu Belediye Başkanlığı görevine başlayan Uğur İbrahim Altay, 30 Mart 2014 seçimleriyle Selçuklu Belediye Başkanlığı görevine 2. kez seçildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 3 Mayıs 2018 yılında Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilen Uğur İbrahim Altay, 31 Mart 2019 seçimlerinde yeniden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin yanı sıra, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (United Cities And Local Governments-UCLG) Başkanı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı, Tarihi Şehirler Birliği (League of Historical Cities-LHC) Başkan Yardımcısı, İslam Başkentleri ve Şehirleri Birliği (Organization of Islamic Capitals and Cities-OICC) Yönetim Kurulu Üyesi, Anadolu Medeniyetleri Belediyeler Birliği Başkanı Konya Belediyeler Birliği Başkanı görevlerini yürütüyor.

Uğur İbrahim Altay, evli ve üç çocuk babası.

      

Editör: Haber Merkezi