Akşehir; nüfusu her ne kadar artmıyor görünse de çevresinde bulunan Yalvaç, Doğanhisar, Ilgın, Tuzlukçu, Yunak, Çeltik, Sultandağı, Çay ve Bolvadin ilçelerinin şehrimizle olan maddi manevi beraberlikleri, şehrimizin binlerce yıllık tarihi, ticareti ve siyasi geçmişiyle her dönem, il hüviyetinde olan büyük bir ilçe olduğu biliniyor.

Dolayısıyla TBMM’de şehrimizden bir değil, birkaç tane milletvekilinin bulunması elzemdir. Bu minvalde, görünenden daha fazla ve dikkat çekecek aday adaylarının çıkmış olması icap ederdi. Bundan sonra önemli olan; müracaatlar arasında, parti listelerinde öne çıkmayı ve vatandaşların arkasında durmasını hak edecek birilerinin olmasıdır. Bu arada aday olduğunu her platformda ilan eden, yerel gazete ve sosyal medyadan duyuru yapanlar olduğu gibi, ismini hiç deklare etmeden gönül verdiği partiye müracaat edenlerin olduğunu da duyuyoruz.

Aday adaylarının öncelikli hedefi, Konya’dan seçilecek 15 kişilik listenin içinde yer almak ve sonrasında seçilebilir bir sırada olmak. Bu nedenle 3 hafta kadar devam eden aday adaylığı sürecinde birilerinin ömürlerinden ömür gittiğini tahmin edebiliyoruz.

Bazıları hiç gitmedikleri ilçe teşkilatlarına bu vesileyle ayak bastılar. Sosyal manada hiç görüşüp konuşmadıkları akil kişileri arayıp, destek istediler. Hiç tanımadıkları üst düzey parti yöneticileriyle irtibat kurmak için birçok insanı araya sokarak listelerde öncelik talep ettiler. Parti içi temayül yoklamalarında ve genel merkez mülakatlarında epeyce terlediler. Muhtemelen bir miktar da para harcadılar.

Sonunda listeye girmeyi başaranlar için iş bu kadarla bitmeyecek, asıl mücadele ve harcamalar yaklaşık 40 gün sürecek seçim çalışmaları kapsamında olacak. Aday olanları, bu maratonun sonunda ipi göğüslemek adına zor ve meşakkatli bir seçim çalışması bekliyor.

Partiler 9 Nisan günü milletvekili aday listelerini YSK’ya sunacaklar ve YSK, yapacağı incelemelerin ardından 19 Nisan günü kesin aday listelerini ilan etmiş olacak. Akşehir ve çevresinde yaşayanlar heyecanla Akşehirli adayların, hangi partilerin seçilebilir sıralarında gösterildiklerini bekliyorlar. Sonrasında ise liyakatine, bilgi birikimine, ahlakına, dirayetine, makamın hakkını verecek kabiliyette olduğuna inandıkları ve haliyle seçilebilir sırada olan aday hemşehrilerine oy vermeleri istenecek.