İnşaat ve Mimarlık Meslek Lisesi’nden mezun olan Ali Özen, İnşaat Teknisyeni olarak çalışmasının ardından Belçika’da inşaat müteahhitliği yapmaya başladı. Özel sektörde ve kamuda çeşitli alanlarda altyapı ve üstyapı çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen inşaat, proje ve koordinasyon hizmetlerinde bulunan Özen, Türkiye’den de uzak kalmadı. 2003-2007 yılları arasında Çeltik’te kendisine ait arazide tarımla uğraşırken Türk gıda sektörünün tanınmış markalarının Belçika’daki distribütörlüğünü üstlendi. 2007 ve sonrasında Konya ve Eskişehir’de inşaat ve enerji sektöründe faaliyetlerde bulundu.

Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmalarında aktif rol oynayan Ali Özen; Belçika genelinde ve özellikle Gent/Anvers bölgesinde milli ve dini günlerde gerçekleştirilen organizasyonlarda çeşitli görevler aldı, Hamme Yunus Emre Camii Yapımı ve Yaşatma Derneği Başkanlığı görevini yürüttü. Belçika’da yaşayan Türk vatandaşlarının ekonomik ve sosyal hayata daha etkin katılım sağlamalarını desteklemek ve beklentilerini anavatana aktarmak amacıyla siyasetle de ilgilenmeye başlayan milletvekili aday adayı Ali Özen; 2006 yılında Hristiyan Demokrat Parti’den Hamme Belediyesi Meclis Üyeliği görevinde bulundu, 2008 yılında da aynı partiden Belçika-Oost Vlaanderen Bölgesi Milletvekilliği Adayı oldu.

Siyasete girme motivasyonu ve hayat görüşü açısından Türkiye’de İYİ Parti şemsiyesi altında olmayı tercih ederek 2018 yılında 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde İYİ Parti’den Konya Milletvekili Aday Adayı olan Ali Özen, 2022 yılında İYİ Parti Belçika Dış Temsilciliği Anvers Bölge Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Ali Özen, iş ve siyaset hayatına ilişkin bilgiler ile İYİ Parti’den Konya Milletvekili Aday Adayı olmasının nedenlerini içeren açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Kurulduğu günden beri İYİ Parti ailesinin bir mensubu olarak genelde siyaset yapmaktaki ve özelde de milletvekili olmak istememdeki amacım; öncelikle Belçika Türk toplumunun beklentilerini Türkiye’deki kamu yönetimine daha etkin bir şekilde aktarabilmektir. Son yıllarda dünya genelinde yaşanılan gelişmeler; diasporadaki Türk toplumunun hem yaşadıkları ülkelerdeki ekonomik ve sosyal hayata daha etkin bir şekilde katılımını sağlamayı hem de anavatan Türkiye ile iş birliğini artırmayı zorunlu kılmaktadır. Birliktelik ve ortak girişmelerimiz çok boyutlu olmadır. Bu nedenle ortak ekonomik, kültürel ve sosyal birliktelikler oluşturabilmek, siyaset yapmamın diğer önemli amacını oluşturmaktadır.

Avrupa’nın başkentinde Türkiye’miz lehine bir baskı grubu maalesef oluşturamıyoruz. Çünkü Belçika’daki Türk toplumunun oy desteği; şimdiye kadar, maddi ve manevi imkanlar da kullanılarak etnik köken ve inanç üzerinden siyaseti önceleyen siyasi partiler tarafından kanalize edildi. 2018 seçimlerinde İYİ Parti olarak yurtdışı oylarla 6 milletvekilliğini kaybetmenin acısını yaşadık. Türkiye ile sürekli aile ve ticari bağlarını devam ettiren siyasi bir ailenin mensubu olarak; bugüne kadar kimlik siyasetini desteklemeye mahkum edilmiş Belçika’daki Türk seçmenlerin oylarını İYİ partiye daha fazla kanalize edeceğimden eminim. Çünkü Belçika’da Belediye Meclis Üyeliği yaptım. Yedek listede 5. sırada olmama rağmen 5 bin tercihli oy alarak partimin 1 milletvekili kazanmasına vesile oldum.

Diğer taraftan; yaşadığım Oost Vlaanderen (Gent/Hamme) bölgesinde yerel ve federal hükümet nezdinde Türk toplumunun üyelerinin taleplerini karşılamaya çalıştım. Henüz 50’li yaşlara ulaşmış aktif ve verimli bir Türk vatandaşı olarak; Belçika’da önceki seçimde 2,5 olan oy oranını, 2023 seçimlerinde en az 5 kat artıracağımı iddia ediyorum. Anavatanda çok daha iyi koşullarda bir yaşam sürmeyi hak eden yurttaşlarımın ve Belçika’da önemli işler başarmaya devam edecek olan vatandaşlarımın refahı için değerli politikalar üreten İYİ Parti’nin çalışkan bir neferi olarak ülkeme ve dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar tüm yurttaşlarıma yararlı olmak için aday adaylığımı duyuruyorum.”