Aralık ayı meclis toplantısında gündemin 1,2 ve 3.’ncü maddeler İmar Komisyonuna 4,5,6,7 ve 8.’inci maddeleri ise Plan Bütçe Komisyonuna havaleleri oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin birinci maddesi olan Kuruçay Mahallesi, 129 ada, 1 parselin kuzeyinde yer alan tescil dışı alanın konu olduğu 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine itiraz ve gündemin ikinci maddesi olan Kileci Mahallesi, 234 ada, 2 nolu parselin konu olduğu 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planına itiraz teklifler oy birliğiyle kabul edilirken ve Gündemin üçüncü maddesi olan Kuşcu Mahallesi, 847 ada, 4 ve 6 Parsellerde imar plan değişiklik çalışmaları başlatılmasına dair (İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne ait) teklife ise Av. Barış Tören’in red oyu vermesiyle oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemin dördüncü maddesi olan (Destek Hizmetleri Müdürlüğüne ait) Akşehir Belediyesi hizmetlerinde kullanılmak üzere; 1 adet karla mücadele paketli araç, 1 adet dorse ve 1 adet hidrolik sıkıştırmalı çöp toplama aracı alımı, Gündemin altıncı maddesi olan Mülkiyeti Akşehir Belediyesi ve farklı kişilerle müşterek olan 11 ve 200 m2 arasındaki taşınmazların hisse satışına dair (Emlak ve İstimlak Müdürlüğüne ait) ve  gündemin yedinci maddesi olan Ülkemizde ve yurt dışında başarılar elde edecek sporculara ve derece elde eden kulüplere ödül verilmesi (Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne ait teklifler oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin beşinci maddesi olan İstasyon Mahallesi, Yarenler Mahallesi, Altunkalem Mahallesi, parsel ve Ucuzluk Mahallesi’nde, GSM Baz İstasyonu kurulması teklifine İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Yalçın Mor’un red oyu verince teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemin sekizinci maddesi olan, Akşehir Belediyesi ve Konya’da faaliyet gösteren Hayat, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı ile “Hayat Çocuk Terapi Okulu Projesi kapsamında, Akşehir Nasrettin Hoca Sevgi Evleri Çocuk Yuvası Müdürlüğü’nde kalan 52 çocuk için iki adet çocuklara oyun Terapi odası yapılması ve Vakıf tarafından gönderilecek olan psikologların ulaşım ve yemek masrafları Akşehir Belediyesi tarafından karşılanması teklifinde İYİ Parti Belediye Meclis grubu adına söz alan Galip Karaca; Yaptıkları araştırmalara göre bu vakıfın İsmail Ağa Cemaati ile ilgili bir bağlantısı olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti; “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan sevgi evlerinin psikolog ve terapist ihtiyacı varsa bunu devlet kendisi imkanları ile karşılar. Belediye ve Kamu, kurum ve kuruluşların cemaatle ve tarikatlarla iş yapmalarının sakıncalı olduğunu ve geçmişte bun tür olayların acı gerçeklerini yaşadık. İyi Parti olarak uyarı görevimizi yapıyoruz. Bu tür projelerin karşısında olduğumuzu belirterek red oyu veriyoruz.” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya verdiği cevapta; “Böyle bir cemaat bağlantısını bilmiyorum. Konya’da ve Türkiye’de faaliyet gösteren bir vakıf, Konya’da bu vakfın Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Koç hem Belediye ile hem de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile bir protokol yapmış. Geçtiğimiz yıllarda Konya’da Selçuklu Belediyesi ile de  protokol yapmışlar ve çok olumlu sonuçlar almışlar. Yapılacak Protokol gereğ,i Akşehir Nasrettin Hoca Sevgi Evleri Çocuk Yuvası Müdürlüğü’nde kalan 52 çocuk için iki adet oyun Terapi odası yapılması ve Vakıf tarafından gönderilecek olan psikologların ulaşım ve yemek masrafları Akşehir Belediyesi tarafından karşılanması yapılacak.” dedi. Sonrasında yapılan oylama da oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündeme ek olarak eklenen gelen evrakta ise Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılması planlanan Turizm Otelcilik Meslek Lisesi için Takkasızlar Konağının tahsisi oy birliğiyle kabul edildi.

Akşehir Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısının 1 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 17:00’de yapılması kararlaştırıldı.

Editör: Haber Merkezi