Gündemin ilk maddesi doğrultusunda, bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerini denetleme görevini üstlenecek olan Denetleme Komisyonu için yapılan seçim sonucu Mehmet Serhat Arslan, Mustafa Kanyılmaz, Ömer Akça ve Abdurrahman Ağaçlı’dan oluştu.

Yazı İşleri Müdürülüğü’ne ait gündemin ikinci maddesi; Belediye Meclis Başkanı ve Üyelerine 600.- TL. huzur hakkı ödenmesine dair teklif oy birliğiyle kabul edildi.

Yazı İşleri Müdürülüğü’ne ait gündemin üçüncü maddesi; Belediye Meclis Toplantısı gününün her ayın ilk Pazartesi günü yapılmasın devam edilmesi ve tatil yapılmaması oy birliğiyle kabul edildi.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne ait 4,5,6 ve 7. maddeler, Kuşçu Mahallesi, 847 ada, 4 ve 6 parsel numaralı taşınmazlarda koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliği, Kuşçu Mahallesi, 171 ada, 1, 2 ve 3 parsel numaralı taşınmazlarda koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliği, Genişletilen Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı Plan Notlarında koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliği ve Yeniköy Mahallesinde yol düzenlemesine dair teklifler oy birliğiyle kabul edildi.

Destek Hizmetleri Müdürlüğüne ait gündemin 8 ve 9 maddeleri; Akşehir’de bulunan gaziler, gaziler günü ve özel günlerde giyinmeleri için elbise alımına dair teklif ile Toplum Ruh Sağlığı Merkezi engelli raporuna sahip danışanların ve onlara refakat edecek meslek elemanlarının Sağlıklı Yaşam Merkezinin kullanımına dair teklifler oy birliğiyle kabul edildi.

Emlak ve İstimlak Müdürlüğüne ait 11,12 ve 13 maddeler; Kuruçay Mahallesi, 155 ada, 4 nolu parselin sağlık ocağı yapılmak üzere şartlı bağışına dair teklif, Çakıllar Mahallesi, 209 ada, 3, 4 ve 5 nolu parsellerin Aile Sağlık Merkezi (ASM) Alanında kaldığından, takas trampada kullanılmak üzere satın alınmasına dair teklif ve Mülkiyeti Belediyeye ile farklı kişilerle hisseli olan taşınmazların hisse satışına dair teklifler oy birliğiyle kabul edildi.

Gündeme ek olarak eklenen gelen evraklarda ise, Zabıta hizmetlerinde çalışan memur personele 2024 yılında ödenecek fazla çalışma ücreti 2 bin 470 TL olarak belirlendi ve oy birliğiyle kabul edildi.

Emlak ve İstimlak Müdürlüğüne ait Çamlı mahallesindeki 162 ada 48 nolu parselin mezarlık olarak kullanılmak üzere şartlı bağışa dair teklif oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemlerin ardından İYİ Parti adına söz alan Galip Karaca; Suudi Arabistan’ta yapılması planlanan Fenerbahçe ve Galatasaray maçında Arabistan yetkililerin Türk bayrağı ve Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olumsuz davranışları, İsrail’in Gazze’de yapmış olduğu soykırımların lanetlenmesi ve PKK terör örgütünün son zamanlarda askerlerimize yönelik saldırıların lanetlenmesi önerilerinden Arabistan’da oynanması beklenen Fenerbahçe ve Galatasaray karşılaşma öncesinde yaşanan olaylar ve HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun konuşmasının kınanmasını, TBMM’de Hüdapar Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun bütçe görüşmeleri sırasında meclis kürsüsünden yapmış olduğu konuşmasında; ‘federasyon, konfederasyon ve özerklik tartışılmalıdır’ sözlerinin anayasamızın olmazsa olmazı ilk 4 maddelerine aykırı ve bölücü beyanlarının kınanmasını istedi. Yapıcıoğlu’nun açıklaması ve  Suudi Arabistan'ın kınanması yapılan oylamada İYİ Parti Meclis üyleri ve AK Parti ve MHP'den birer üye evet oyu kullanırken diğer üyeler ise o red oyu kullandılar. PKK terör örgütünün son zamanlarda askerlerimize yönelik saldırı ve İsrail’in Gazze’de yapmış olduğu soykırımların lanetlenmesi ise oy birliğiyle kabul edildi.

2014 yılında belediyenin borcu ne kadardı, 2023 yılı sonu itibariyle borcu ne kadardır? Son 10 yılda belediyeye ait taşınır ve taşınmaz mallardan kaç TL elde edilmiştir. Son 3 aylık iller bankası geliri ne kadar, son 3 aylık personel gideri, son 3 aylık akaryakıt gideri ve Akşehir Belediyesi son 10 yılda bir istihdam yaratmış mıdır, yaratmış ise bunlar nelerdir önergesi vererek yazılı olarak cevap verilmesini talep etti.

Akşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısının 5 Şubat 2024 Pazartesi günü saat 17:00’de yapılması kararlaştırıldıktan sonra yılın ilk meclis toplantsı sona erdi.

Editör: Haber Merkezi