Yıl değişmez biz değişiriz aslında. Ve biz değiştiğimizde başlar yeni yıl.

Beklenti ve umutlara açılan yeni bir sayfadır yeni yıl. Birçok siparişlerimiz var yeni yıla; mutluluk, sağlık, zenginlik, barış vb. Sanki bir dilek ağacına çaput bağlıyoruz ya da Alaaddin’in sihirli lambasından çıkacak Cini bekliyoruz. Kısaca mucizelere duyulan inancın dışa vurumu gibi bir şey yeni yıl. Her yeni yıldan önceki yıl, yeni yılın günah keçisidir. Bütün başarısızlık ve mutsuzluklarımızı kusarız ona. 

Yeni yıl bizim fantezilerimizden sadece bir tanesi. Halüsinasyon gibi bir şey aslında. Olmayan bir şeyi varmış gibi algılamaktan ibaret olan bir masal ya da mitoloji. Bu sebeple yeni yılı eski yılın bir devamı gibi algılar, mutluluklar ve mucizeler bekleriz ondan. Halbuki güneş doğar ve batar sadece.

Mutsuzluklarımızın ve başarısızlıklarımızın nedenini kadere ve geçmiş yıllara yüklemek çok saçma. Sebepler değişmedikçe sonuçlar değişmez. Sebepleri de dışarıda değil içeride yani içinde aramalı insan.

Şunu da unutmadan yazayım; “Bir yalana inanmış olmak sizi aptal yapmaz, çünkü saf olmak karaktersiz olmaktan çok daha iyidir.” demiş Victor Hugo. Yeni yıla nasıl girersek 365 günün de öyle geçeceği yalanına inanırız. Yıl değişmez biz değişiriz aslında. Ve biz değiştiğimiz de başlar yeni yıl.

Hayatın bize sunduğu binlerce seçenek arasından tercih ettiklerimizdir kaderimiz. Sophokles’in dediği gibi; “Kader, harekete geçmek istemeyen insana asla yardım etmez.” Harekete geçmek gerek. Sadece kuru kuru umut etmekle olmuyor. Nasıl harekete geçmeli konusu da ayrı bir problem. Kendini bilen, varoluş amacını anlayabilen insan harekete geçebilir ancak. Kendini bilmek? Ve varoluş gayemiz? Dinlerin, mitolojilerin ve felsefenin en büyük araştırma konusu. Felsefenin bu tür sorulara bakış açısını dilim döndüğünce anlatmak isterim. Ne demişler; “Haddini bilmek kendini bilmektir.” Haddimi bilerek harekete geçmem ve çok çalışmam gerek. Eleştirmiş olsam da yeni yıldan bir şeyler beklemeyi, beklemek de istemek de mutlu ediyor insanı. Allah vermeyi istemeseydi, istemeyi vermezdi. Benim de kendim ve okurlarım için Allah’tan isteğim; herkesin niyetinde olan kaderi olsun.

Kalın sağlıcakla.

Görüş ve eleştirileriniz benim için önemli: [email protected]