Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan ve Bakan Özer imzasıyla tüm illere gönderilen “Yaz Tatili ve 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Faaliyetleri” konulu yazı, Bakanlığın resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre; deprem bölgesindeki okullarda kademeli olarak başlatılan eğitim öğretim sürecinde ortaya çıkan öğrenme kayıplarının giderilmesi amacıyla “olağanüstü durumlarda eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin alınması gereken tedbirler” çerçevesinde hareket edilecek. 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılının 16 Haziran’da sona ermesinin ardından öncelikle afet bölgesindeki 11 ilde, 1 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında yaz okullarında Destekleme ve Yetiştirme Kursları düzenlenecek. Kurslar, 2’nci sınıftan 12’nci sınıf düzeyine kadar verilecek, bu bağlamda öğrenci ve öğretmenlere istedikleri il veya ilçedeki okul ve kurumlarda kurslara katılma olanağı sağlanacak.

Bakanlığa bağlı resmi ve özel örgün eğitim kurumlarının 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarında öğrenim gören istekli öğrenciler için İngilizce ve matematik derslerinden hazırlanan çerçeve programları kapsamında, 3 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında ülke genelinde Yaz Okulları açılacak. Yine bu tarihler arasında, 8 ve 12’nci sınıf öğrencileri ile mezunlara yönelik Destekleme ve Yetiştirme Kursları düzenlenecek. Bilim ve sanat merkezleri bünyesinde bilim ve sanat alanlarında hazırlanan atölye programları çerçevesinde 2’nci sınıftan 12’nci sınıf düzeyine kadar öğrencilerin katılacağı Yaz Okulları açılacak.

Okul öncesi eğitim çağında bulunan tüm öğrencilere yönelik olarak anaokullarında ve ana sınıflarında yaz eğitimleri başlatılacak. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için yaygın eğitim kursları açılarak kurs faaliyetlerinden yararlanmaları sağlanacak. Halk Eğitimi Merkezleri de çok yönlü kurslar düzenleyerek hem öğrencilere hem de yetişkin vatandaşlara hizmet verecekler.

Afet bölgesinde şartları uygun olan okullar ile ülke genelindeki kurumların bina ve eklentileri (laboratuvar, EBA destek noktaları, spor salonları, kütüphane vb.) öğrencilerin kullanımına açık olacak. Ayrıca 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında afet bölgesinde yer alan 11 ilde yaşanan öğrenme kayıplarının giderilmesi amacıyla Bakanlıkça hazırlanacak programlar, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılının ilk 4 haftasında, eğitim ve öğretim faaliyetleriyle birlikte sürdürülecek.