Türkiye genelinde açılan sandık oranı yüzde 99’a ulaşmışken resmi olmayan sonuçlara göre; ikinci turda yarışan adaylardan Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan geçerli oyların yüzde 52,07’sini, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,93’ünü aldı. Bu sonuçlara göre, aldığı 2 milyon 160 bin 780 fazla oyla Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı oldu.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı Seçimine 4 aday katılmış, adaylardan Muharrem İnce daha sonra çekildiğini açıklarken Erdoğan yüzde 49,52 ve Kılıçdaroğlu yüzde 44,88 oranında oy almıştı. Diğer aday Sinan Oğan’a ise sandıktan yüzde 5,17 oranında oy çıkmıştı. Seçimin ikinci tura kalmasının ardından Oğan ikinci turda Erdoğan’ı destekleyeceğini ilan ederken, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini açıklamıştı.

İkinci tur resmi olmayan sonuçlarına göre; ilk turda yüzde 49,52 oranında oy alan Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı 2,5 puan artarak yüzde 52,07’ye ve yüzde 44,88 oranında oy alan Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yaklaşık 3 puan artarak yüzde 47,93’e yükseldi.

Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminin ardından halka seslendi. İstanbul Kısıklı’da yaptığı konuşmada, seçimin galibinin 85 milyon vatandaşın tamamı olduğunu söyleyen Erdoğan, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunu milletimizin teveccühü ile tamamlamış bulunuyoruz. İki bayram arasında bize bir demokrasi bayramı yaşatan milletime şükranlarımı sunuyorum. Sandık başına giderek kendisi ve evlatlarının geleceği için iradesini ortaya koyan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Yaptığı tercihle önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkeyi yönetme sorumluluğunu bir kez daha bize tebliğ eden milletimizin her bir ferdine teşekkür ediyorum. İnşallah sizlerin güvenine layık olacağız. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçiminin galibi 85 milyon vatandaşımızın tamamıdır. Ben bir şey daha söylemiştim; biz öyle bir kazanacağız ki kimse kaybetmeyecek. Öyleyse bugün kazanan sadece Türkiye’dir. Demokrasimizden, kalkınmamızdan taviz vermeden Türkiye Yüzyılının kapısını açtık. Milletimizin tüm kesimlerinin hayallerini beraber hayata geçirdik. Kalbi ve gözü bize dönük dostlarımızın umutlarını beraber düzelttik. Durmak yok çok çalışacağız. 

Seçimler gelir geçer. Sel gider kum kalır. Asıl olan ülkemizin hedeflerinden sapmaması, milletimizin birliğine beraberliğine sahip çıkmasıdır. Hiç kimse milletimizin bir olma, iri olma, kardeş olma, hep birlikte Türkiye olma azmini kıramaz.”

Erdoğan konuşmasını; “Balkon konuşmasını inşallah Külliye’den yapacağız. Külliye’den tüm dünyaya sesleneceğiz.” sözleriyle tamamladı.