Saat 15:30’da Nasreddin Hoca Türbesinden şenliğe çağrılan Temsili Nasreddin Hoca İlker Ayrık; bu sene göle maya çalarken niyetimiz, tüm dünyada maalesef acımasız savaşlar olurken ve bundan en çok çocuklar zarar görürken niyetimizin tüm ‘Dünya Çocukları Gülsün’ diye göle mayamızı çalacağız. Ama bu sene bir farklılık var; ya tutarsa demeyeceğiz, İlla tutacak diyeceğiz ve İlla tutmalı diyeceğiz temennisiyle Akşehir çayına maya çaldı.

Şenliğe çağırmak için Nasreddin Hoca Türbesine gelen protokol üyelerinden Akşehir Belediye Başkanı Dr. Ahmet Nuri Köksal; “Dünyanın tanıdığı en büyük Akşehirli Nasreddin Hoca yine bir 5 Temmuz günü 800 yıldır yattığın senin şehrin Akşehir’in torunları senin adına 65 yıldır düzenlemekte oldukları şenliklerine davet için buradalar. Senden aldığımız feyzle senin nüktelerin, mizahın, kıvrak zekân ve güldürürken düşündürdüğün fıkralarımızın hayatımızın hep rehberi olarak devam etti. İyi ki sen bizim, iyi ki biz de seniniz. Akşehir ve Nasreddin Hoca kadar ayrılmaz bir ikili çok nadir bulunur. Bu şehrin her sokağında her evinde havasında suyunda senin izin var hocam ölümüzde, dirimizde, düğünümüzde ve derneğimizde, duamızda elimizde hep san varsın hocam senin adına 6 gün boyunca hem misafirlerimizin hem de torunlarının seni anacağı, paylaşacağı ve kucaklaşacağı sevgi ile birbirlerine gülümseyen yüzlerle kardeşlik ellerine uzatacağı şenliklerimize şeref verir misin, çömezlerini, kepçeni ve kaşığını alıp aramıza katılımısın hocam” dedi.

Nasreddin Hoca Türbesinden şenliğe çağrılan Temsili Nasreddin Hoca İlker Ayrık Akşehir Belediye Başkanı Dr. Ahmet Nuri Köksal’ın çağrısının ardından öksürerek türbesinden çıktı.

Merhaba dünya, merhaba dünyanın merkezi, merhaba torunlarım, torunlarımın torunları ve 816 sene önce geldiğim 740 sene önce bedenen göçtüğüm bu topraklardan hepinize merhaba diyen Temsili Nasreddin Hoca İlker Ayrık; “Ancak buraya gelişteki yoğun trafik sebebiyle bu saati bulduk. Aslına bakarsanız oradan buraya pek bir trafik yok bildiğiniz üzere. Özel bir izinle geldim ama buradan oraya çok büyük bir trafik var.  Buradan oraya kendisini çok önemli hisseden dünyadayken diğer tarafa gidiyorlardı yolda sağ olsunlar çevirdiler ve dediler ki; Hocam gittiğiniz yerle ilgili bir tavsiyen var mı, dedim ki geçti. Herkesin en çok merak ettiği şey köprü çünkü buradaki köprülerin son zammından sonra dedim ki yok orada para geçmiyor orada iman ve para ile imanın kimde olduğu belli olmuyor.” dedi.

Akşehir Çayına maya çalan Temsili Nasreddin Hoca İlker Ayrık; “Bu sene göle maya çalarken niyetimiz, tüm dünyada maalesef acımasız savaşlar olurken ve bundan en çok çocuklar zarar görürken niyetimizin tüm Dünya çocukları gülsün diye göle mayamızı çalacağız. Ama bu sene bir farklılık var ya tutarsa demeyeceğiz, İlla tutacak diyeceğiz ve İlla tutmalı diyeceğiz. Temennisiyle Akşehir çayına maya çaldı.”

Maya çalma törenin ardından Akşehir Belediyesi Bando eşliğinde şenlik kortej yürüyüşü ile Tarihi Kilise Bahçesindeki paramotor gösterisi izlendi. Heyet daha sonra Gazi okulu ve Tarihi Kilise‘de sergi ve sanat işlerinin açılışını gerçekleştirdi.

Kortej yürüyüşüne; AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Nuri Köksal, Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Kalkan, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Editör: Pervasız Web