Avrupa Güreş Şampiyonası’nda mücadele eden Torku Şeker Spor Kulübü güreşçilerinden Halil Çınar, Erkekler Grekoromen stil müsabakalarında rakiplerini bir bir devirerek finalde Belaruslu Kiryl Valeuski ile karşılaştı. Finalde ikinci olarak gümüş madalya kazanan sporcuyu ilk tebrik eden, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay oldu. Torku Şeker Spor’u temsil eden diğer güreşçi Ömer Altaş ise 51 kiloda yükseldiği yarı finalde şansız şekilde elenerek turnuvayı 4. sırada tamamladı. 60 kiloda dereceye giren sporculara madalyalarını da Büyükelçimiz Atay ile Dünya Güreş Birliği (UWW) Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi ve UWW Protokol Direktörü Önder Yakşi takdim ettiler.

Milli takım antrenörü olarak kafilede yer alan Torku Şeker Spor Güreş takımı antrenörü Soner Sucu; grekoromen kategorisini 1 gümüş, 2 bronz ile tamamladıklarını belirterek, “Bir sporcumuz yarı finalde, 2 sporcumuz çeyrek finalde elendiler. 45 kiloda Mehmet Hanifi Sarp ve 110 kiloda Cemal Yusuf Bakır bronz madalya kazandı. Bizim için Ağustos ayındaki Dünya Şampiyonası için iyi bir hazırlık oldu. Gümüş madalya kazanan sporcum Halil Çınar ile gururlandık.” dedi.

Para Badminton Milli takımı ile Kanada’daki turnuvada bulunan Torku Şeker Spor Kulubü Başkanı Ahmet Bozdam ise Halil Çınar’ın Avrupa ikincisi olmasından dolayı mutlu olduğunu, ilerde daha büyük başarılara imza atacağına inandığını belirterek, milli kafiledeki tüm sporcuları gösterdikleri mücadeleden dolayı tebrik etti.

Başkan Erkoyuncu: Gençlere Desteğimiz Sürecek

Tiran’dan madalya beklentilerini boşa çıkarmayan Halil Çınar’ı tebrik eden Torku Şeker Spor Onursal Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, konuya ilişkin değerlendirmesinde; “Milli forma ile kürsüye çıkan her sporcu gururumuzdur. Arnavutluk’ta Avrupa İkincisi olan sporcumuzun gözlerinden öpüyorum. Dereceye giren tüm sporcuları tebrik ederim. Başarılarının artarak devamı diliyorum. Gençleri desteklemeye, yanlarında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Erkekler Grekoromen Stilde En İyi Derece Halil Çınar’ın

10 kategoride mücadele edilen müsabakalarda milli takım; 45 kiloda Slovak rakibini 8-0 yenen Milas Mehmet Güçlü Güreş Eğitim Merkezi milli güreşçisi Mehmet Hanifi Sarp ve 110 kiloda Estonyalı rakibini 10-0 yenen İstanbul Büyükşehir Belediyespor milli güreşçisi Cemal Yusuf Bakır ile 2 bronz madalyanın sahibi oldu. 51 kiloda bronz müsabakasına çıkan Torku Şeker Sporlu milli güreşçi Ömer Altaş ise Gürcistanlı sporcu Koba Karumidze’ye 8-0 mağlup oldu.

Ülke sıralamasında; 3 altın, 3 gümüş, 2 bronz madalya ile Gürcistan 185 puanla birinci olurken 1 altın, 5 bronz madalya ile Azerbaycan 118 puanla ikinci ve 1 altın, 4 bronz madalya kazanan Ermenistan ise 115 puanla üçüncü oldu. 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanan Türkiye ise 80 puan ile 5. sırada yer aldı.