Kutlama Programı; Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Eyüp Yılmaz tarafından çelenk sunulması ile Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çelenk Sunma Töreni’nin ardından Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti Akşehir İlçe Başkanlıkları ile Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Akşehir Şubeleri tarafından da Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden kutlama töreni; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda Saygı Duruş’unda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

Törene; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutan Vekili Yarbay İbrahim Polat, Belediye Başkanı Ahmet Nuri Köksal, Adalet Komisyon Başkanı Burak Dinç, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Eyüp Yılmaz günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “19 Mayıs gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci. Türk İstiklali ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların Sevgili Gençler; tek ve en büyük güvencesidir.

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

Temeli 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, 15 Temmuz gecesinde de çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan Milli İradenin yaşatılması için hepimize ve özellikle de siz gençlere büyük görevler düşmektedir.

Unutmayınız ki sizler. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşısınız. Unutmayınız ki "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

Saygı değer Büyükler; Gençlerimize sevildiklerini sayıldıklarını, önemsendiklerini hissettiriniz. Dağarcıklarına, gelenek ve göreneklerimizin tohumlarını ekelim. En önemlisi Özgüvenlerini sağlayacak davranışlarımızı gözden geçirip, onlara güvendiğimizi hissettirelim. Bu gençler güvenmeyi hak ediyor ve kendilerine güvenilmesini istiyorlar. Bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, saygılarımı sunuyorum.”

Akşehir Gençlik Merkezi gönüllü gençlerinden İlayda Uyar “Dağ Başını Duman Almış” adlı şiiri okumasının ardından Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllerini protokol tarafından aldı.

Şiir Yazma Yarışması birincisi Şehit Zeynep Sağır İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Mehmet Eren Baykal, ikincisi Atatürk Ortaokulu öğrencisi Ömer Mustafa Turhan ve üçüncüsü Şehit Zeynep Sağır İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Buğrahan Yıldızhan oldu.

Kompozisyon Yazma Yarışması’nda birinciliği Ömer Bakır, ikinciliği Hüseyin Gök ve üçüncülüğü de Gül Hanım Yılmaz elde ettiler.

Resim Yapma Yarışması’nda ilk üçe giren öğrenciler; Ceren İnce, Sudenaz Aka ve Talha Dinç oldular.

Şiir Yazma Yarışması’nda ilk üç ise; İlayda Uyar, Beyza Nur Şahin ve Nazmi Yılmaz şeklinde sıralandı.

Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden oluşan Akşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından Şehit İsmail Cem Yakınlar Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencilerden oluşan bando takımı bir gösteri gerçekleştirdi.

Akşehir Nasreddin Hoca Spor Kulübü tarafından taekwondo gösterisinin ardından Master Spor Kulübü sporcularının gösterisi büyük alkış aldı. Daha sonra Şehit Selçuk Özer Anadolu Lisesince hazırlanan jimnastik gösterisi izlenildi.

Editör: Pervasız Web