2023 yılı hububat alım fiyatları 6 Haziran 2023 tarihinde açıklanmış, çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı üretim miktarı kadar alım yapılacağı ve ton başına ilave hububat prim desteği verileceği belirtilen açıklama doğrultusunda, Akşehir’de Haziran ayı sonunda başlayan hasat sezonu ile TMO Akşehir Şube Müdürlüğü de 5 Temmuz 2023 tarihi itibariyle hububat alımlarına başlamıştı.

Yağışların etkisiyle çiftçilerin buğday ve arpada birim alandan dönüm başına son yılların en yüksek verimini aldıkları görülen sezonda hububat alımları geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da randevu ile gerçekleştirildi. Akşehir, Tuzlukçu, Yunak, Çeltik ve Doğanhisar ile Şarkikaraağaç, Yalvaç ve Gelendost ilçelerini kapsayan geniş bir hinterlanda sahip olan TMO Akşehir Şube Müdürlüğü; hububat, bakliyat ve haşhaşta alım, sevk ve satış işlemlerinin takibini üstlenirken merkez, tesisli ekip, geçici alım merkezi ve lisanslı depo olmak üzere 13 noktada faaliyet gösterdi.

TMO’ya ait depolar ve kiralanan silo ile birlikte Akşehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi Akşehir Şube Müdürlüğü’ne tahsis edilen açık arazide devam eden hububat alımlarının 15 Eylül 2023 tarihinde sona ermesinin ardından 18 Eylül 2023 tarihinde başlayan haşhaş alımları da 30 Eylül 2023 tarihi itibariyle tamamlandı.

TMO Akşehir Şube Müdürlüğü’nde haşhaş kapsül alımlarında; Şube Müdiresi Hatice Deniz ve ekibi ile tamamı kadınlardan oluşan alım ekibinin yoğun mesaisi sonucunda, yaklaşık 350 ton haşhaş alımı yapıldığı öğrenildi.