Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden paylaşılan bilgiye göre; yerli olarak geliştirilen Deneyap Kart’ın proje portföyünü genişletmek ve proje üretkenliğini yüksek teknoloji tutkunlarıyla buluşturmak amacıyla hayata geçirilen yarışma, festivalin Ankara ayağında ilk kez düzenlenecek.
İlkokul, ortaokul, lise, üniversite ve üzeri yüksek lisans, doktora ve açık öğretim seviyelerindeki öğrencilerin katılabileceği yarışma 2 aşamadan oluşacak. Birinci aşamada yarışmacılar online sınava girecek. Burada başarılı olan takımlar 30 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek TEKNOFEST Ankara’ya davet edilecek ve ikinci aşamada ilkokul-ortaokul seviyesindeki takımlar proje hazırlayacak. Lise ve üniversite seviyesi ise belirlenen saha görevini yerine getirmeye çalışacak.
Yarışma sonucunda ilkokul ve ortaokul seviyesinde birinciye 30 bin, ikinciye 20 bin, üçüncüye 10 bin, lise seviyesinde birinciye 40 bin, ikinciye 30 bin, üçüncüye 20 bin, üniversite ve üzeri seviyede ise birinciye 50 bin, ikinciye 40 bin, üçüncüye 30 bin TL olmak üzere toplam 270 bin TL ödül verilecek.