Akşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09:45’de görülen davaya taraf avukatlarının yanı sıra Bedriye Kılıç’ın ailesi ile Tayfur K.’nin ailesi katıldı. Duruşmada Bedriye Kılıç’ın annesi Sona Er mahkeme salonunda fenalaşmasının ardından çağırılan 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında kiraz bahçelerinde işçi olarak çalışan, 7 Temmuz'da kaybolan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Bedriye Kılıç’ın mahkemesi Akşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 4. celsede karar çıktı. Kararda mahkeme heyeti indirim vermezken Tayfur K.’ya ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti kadına karşı kasten öldürme yardım suçundan yargılanan Tayfur K.’nin annesi A. K. ve babası A. K., üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair cezalandırılmalarını gerektirir derecede delil olmadığından dolayı beraatlarına karar verdi.

Mahkemede Tayfur K. savunmasında, ben eşimin ölüp ölmediğini bilmiyorum. Kapıyı kapattıktan sonra ne oldu bilmiyorum. Kiraz bahçesindeki işçilerden uzaklaşarak telefon görüşmesi yaptım.  Sebebi ise eşimin aranmasıyla ilgili olarak kayınbiraderim ve ailesi ile görüşüyor olmamdır. Görüşme sebebimde bir gün geçtiği için ortaya çıkması durumunda konunun başkaları tarafından duyulmasını istemedim. Benim tek hatam eve geldikten sonra kapıyı kapatıp eşimi bırakmak ve polislere baskı altında ifade vermektir ve suçlamaları kabul etmiyorum diyerek tahliyesini ve beraatini istedi.

Mahkeme heyeti ifadelerin ardından mahkemeye 5. dakika ara verdi. Aranın ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti Tayfur K.’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi.

Bedriye Kılıç’ın annesi Sona Er ve babası Oktay Er mahkeme çıkında basın mensuplarına: “Verilen ceza bir nebzede olsa içimizi rahatlattı. Tek istediğimiz kızımızın cenazenin bulunması ve bir mezarının olması ve gidip mezarı başında dua etmektir.” dediler.

Olayın Geçmişi

7 Temmuz 2023’te Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğüne giden Tayfur K., kiraz bahçesinde mevsimlik işçi olarak çalışan 3 çocuk annesi eşi Bedriye K.'nin eve gelmediğini belirterek kayıp ihbarında bulunmuştu. Bedriye K.'nin kocası Tayfur K., katıldığı bir televizyon programında şüpheli konuşmaları sonrası Akşehir’e döndüğü otobüste otogar girişinde Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınmıştı. Göz altına alınan şüpheli Tayfur K. Konya Cinayet Büro Amirliği ekipleri tarafından sorgulanmak üzere Konya’ya götürülmüştü. Şüpheli Tayfur K., eşini yaşadığı tartışma sonrası boğarak öldürdüğünü daha sonra cesedi uçurumdan attığını itiraf etmişti.

Daha sonra polis eşliğinde Konya’dan Akşehir’e getirilen Tayfur K. karısını öldürdükten sonra attığını belirttiği uçurumda yer göstermesi yaparak, savcıya olay anını anlattı. Akşehir Antalya yolu Cankurtaran Mahallesi yakınlarındaki uçurumda 40 komando, Konya İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Cinayet Büro Amirliği, Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı Ekipleri ve Antalya’dan Herkül ve Obert isimli iki kadavra arama köpekleri ile dağlık bölgede Bedriye K.’nin cesedini arama çalışması yapmıştı.

Tayfur K. yer göstermenin tamamlanmasının ardından ekipler tarafından Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülmüştü. Polisteki işlemlerin ardından Akşehir Adliyesine sevk edilen katil zanlısı koca, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Akşehir Cezaevine gönderilmişti.

Editör: Pervasız Web