Konya Milletvekili Hasan Ekici, Tarım ve Orman Bakanı’nın cevaplandırması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde; 2023 yılı mısır taban fiyatının ton başına 6 bin lira olarak açıklandığını ancak yüksek enflasyon nedeniyle üretim maliyetlerinde yüzde 200’e varan artışlar kaydedildiğini ve mısırın üretimdeki maliyetinin ton başına 6-7 bin liraya yükseldiğini belirtti. Açıklanan taban fiyatın, mısırın serbest piyasada geçen yılın da altında fiyatlanmasına neden olacağını iddia eden Ekici; “Bu duruma kayıtsız kalınması nedendir?” diye sordu.

Son 1 yılda ithal edilen mısır miktarını, taşımanın hangi firmaların gemileriyle yapıldığını ve mısır ithalatına gümrük vergisi muafiyeti uygulanıp uygulanmadığını, kamuoyunu bilgilendirmek adına öğrenmek istediklerini belirten Konya Milletvekili Ekici; çiftçinin, serbest piyasanın acımasız şartlarına mahkum edilmemesi gerektiğini söyledi.

Gelecek Partisi Akşehir İlçe Başkanı Fatih Köle de konuya ilişkin değerlendirmesinde; “Milletvekilimiz, verdiği soru önergesinde; yerli ürün ve mahsul tüketmek yerine bunları ithal etmenin hem çiftçimizi mağdur edeceğini ham de gıda güvenliğini riske atacağını belirtiyor. Hasan Ekici’nin de altını çizdiği gibi; hükümet, yanlış tarım politikalarından süratle vazgeçmeli ve çiftçimiz başka ülkelerin çiftçileriyle haksız rekabete sokulmamalıdır.” ifadelerine yer verdi.