Dursun Solmaz’ın, bölge tarihine yönelik araştırmalarına dayanan çalışmalarının dördüncüsü olan “Yeşilçiftlik Tarihi” adlı eser için start Anıtkabir’de verildi. Yeşilçiftlik Belediye Başkanı Mehmet Ali Sakal, Sultandağı Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Kemal Durmuş ve Dursun Solmaz’dan oluşan heyet, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın danışmanlarından Tuğgeneral Necdet Tuna ve Anıtkabir Komutanı Albay Ümit Yücelen’i ziyaret ederek, yazılacak eser hakkında bilgi verdiler. 

Yeşilçiftlik Belediye Başkanı Mehmet Ali Sakal, Ankara’daki temaslara ilişkin değerlendirmesinde; “Cumhuriyetimizin 100. Yılına ilişkin hazırlanan ve bölgemiz tarihine önemli katkılar sunacak olan Yeşilçiftlik Tarihi adlı eserimiz için Ankara’daydık. Bu kapsamda Mustafa Kemal’in askerlerine "İstiklal Harbi döneminde Çiftlik halkı tarafından örülerek verilen yün çoraplarımızı, temaslarımız sırasında Anıtkabir Komutanımıza teslim ederek, eserin yazım aşamasına geçtik. 29 Ekim 2023’te okuyucusuyla buluşacak olan esere ev sahipliği yapmaktan mutluluk duymaktayız.” ifadelerine yer verdi.

Bölgede yaptıkları araştırmalar sonucunda yazdıkları eserlerle bölge tarihini, meraklısı ile buluşturmaya devam ettiklerini belirten Araştırmacı-Yazar Dursun Solmaz da yaptığı açıklamada; “Çalışmalarımızın startını, Ulu Önder Mustafa Kemal’in ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’den başladık. Yeşilçiftlik kasabasının, 100 yıl öncesinde Türk askerine dönemin zor şartlarında verdiği yün çorapları sembol edinerek yola çıktık. Bu yolda; kahramanlarımızın anılarının yanı sıra kasabanın Antik dönemden başlayarak Roma, Selçuklu, Osmanlı, Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerini de kapsayan bilgiler ile donatacak, unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve görenekleri gelecek kuşaklara aktaracağız.” dedi.  

Solmaz, Yeşilçiftlik Belediyesi sponsorluğunda kaleme alınan eser için verilen desteklere teşekkürlerini; “Şimdiden yanımızda yol olan tüm Yeşilçiftlik halkına, ilgi ve alakasından dolayı da yorulmadan, dinlenmeden ve bıkmadan Mustafa Kemal’in izinden giden Başkan Mehmet Ali Sakal’a teşekkür ederim.” sözleriyle paylaştı.